WARNING:
Internet Explorer 11 and older versions are no longer supported. Update your browser to newer version or use some other browser.
0600-1-1616 Call Center Mon–Tue 9–19, Wed-Sat 9-21, Sun 11-18 (1,99 € / min. + lnc)
Kymmenen vuotta hiljaiseloa viettänyt Tiktak kasaa rivinsä ja heittää ensi kesänä neljä festarikeikkaa
Suomea 1990-luvun lopussa ja 2000-luvun alussa villinnyt Tiktak kasaa rivinsä kymmenen vuoden hiljaiselon jälkeen ja heittää ensi kesänä neljä festarikeikkaa. Kotimaisen pop-taivaan muun muassa hiteillään "Lopeta", "Heilutaan" ja "Sekoitat mun maailman" räjäyttänyt helsinkiläisyhtye nähdään tulevana kesänä ensimmäiseksi Himos Juhannuksen lavalla 22.6.2018. Tämän lisäksi Petra, Emppu, Nea, Noora, Mimmu ja Tuuli esiintyvät myös Suomipop-festivaaleilla niin Jyväskylässä kuin Oulussakin sekä Tammerfesteillä.
Alkuperäiskokoonpanollaan paluun tekevä bändi julkaisi ensimmäisen levynsä vuonna 1999 ja se nousi suursuosioon heti toisella singlellään "Lopeta". Teini-ikäisistä helsinkiläistytöistä muodostuneesta Tiktakista tuli Suomen nuorin platinaa myynyt artisti ja se piti suosionsa uransa loppuun asti. Bändi julkaisi uransa aikana neljä studioalbumia, jotka myivät kaikki vähintään tuplaplatinaa. Toistaiseksi viimeisimmän keikkansa Tiktak heitti Helsingin Tavastialla joulukuussa 2007.
Yhtyeen lopettamisen jälkeen Petra ja Emppu ovat jatkaneet uraansa musiikin ammattilaisina, muut Tiktakit ovat opiskelleet itselleen uudet ammatit ja pitäneet musiikin mukana elämässä harrastuspohjalta. Yhteyttä toisiinsa naiset ovat kuitenkin pitäneet kaikki nämä kymmenen vuotta, vähintään kokoontumalla kerran vuodessa yhteisen juhlapöydän ääreen. ”Paluu tuntuu samaan aikaan hämmentävältä, oudolta, kutkuttavalta ja ihanalta. On hienoa, että vuosien jälkeen me noustaan vielä muutaman kerran yhdessä lavalle sanomaan jäähyväiset tälle mahtavalle bändille. Tuntuu mageelta, et vedetään vikat keikat just festareilla, nimittäin festareilla Tiktak on musta aina ollut parhaimmillaan”, kommentoivat nuoret naiset kuin yhdestä suusta.
TIKTAK KESÄN 2018 KEIKAT
22.6.2018 Himos Juhannus
12.7.2018 Suomipop Festivaali Jyväskylä
13.7.2018 Suomipop Festivaali Oulu
20.7.2018 Tammerfest
KOKOONPANO:
Emppu– kitara, taustalaulu
Mimmu– basso
Nea– kosketinsoittimet
Noora– kitara, taustalaulu
Petra - laulu
Tuuli– rummut
TIKTAK DISCOGRAFIA
"Frendit" (1999) - englanniksi nimellä "Friends" ( 2000)
"Jotain muuta" (2001)
"Ympyrää" ( 2003)
"Myrskyn edellä" ( 2005)
"Sinkut 99-07 -kokoelma" ( 2007)