Paraati / RockfestParaati / Rockfest
EN  FI  SV
0600-1-1616 Puhelinpalvelu ma–ti 9–19, ke-la 9-21, su 11-18 (1,99 € / min. + pvm)
Osta viralliset liput ja lahjakortit keikoille, festivaaleille, urheiluun, teatteriin, live streameihin ja muihin tapahtumiin Tiketin verkkokaupasta.
VAROITUS:
Internet Explorer 11 ja sitä vanhemmat versiot eivät ole enää tuettuja. Päivitä selaimesi uudempaa versioon tai käytä jotain toista selainta.

Uutiset

14.3.2018 10:01

Pipefest tekee paluun muun muassa Cheekin ja Fintelligensin johdolla!

Suomalaisen hiphop-musiikin legendaarinen uranuurtaja Pipefest tekee yllätyscomebackin kesällä 2018. Tapahtuma palaa juurilleen ja järjestetään Sotkamon Vuokatissa perjantaina 27.7.2018. Tapahtumassa tulevat esiintymään uraansa lopetteleva Cheek, keikkalavoille tänä kesänä yllätyspaluun tekevät Fintelligens, Kapasiteettiyksikkö, Ceebrolistics sekä suomalaisen hiphopin ”kummisetä” Paleface. Uuden ja juurilleen palaavan Pipefestin lipunmyynti käynnistyi tänään. Leirintäliput tulevat myyntiin maaliskuun lopussa.

Ensimmäinen Pipefest juhlittiin Vuokatissa 2001, ja vuonna 2011 tapahtuma siirtyi Jämsän Himos Parkiin. Festivaali jäi tauolle 2016. Huippuvuosina Pipefestissä vieraili yli 16 000 asiakasta.

Pipefestin paluuta festarikartalle ja etenkin Vuokattiin odottavat asiakkaiden lisäksi myös artistit. ”Oon itse tietääkseni ainoa, joka on esiintynyt Pipefestillä joka vuosi. Suomalaisen hiphopin tärkeä kasvualusta ja leikkikenttä. Mahtavaa, että palataan Vuokattiin”, toteaa Fintelligensin kanssa paikalle saapuva Elastinen.

Cheek saapuu Pipefestiin viimeistä kertaa ennen uran huipentumista Lahden mökimontun Valot Sammuu -konsertteihin. Pipefestillä on ollut artistille oma merkityksensä, sillä hänen 5th Element -räppikollektiivinsa oli mukana lähes jokaisessa Vuokatin Pipefestissä. Myöhemmin Cheek esiintyi tapahtumassa myös soolona useita kertoja, edellisen kerran Himoksen viimeiseksi jääneessä Pipefestissä 2016. Artistin arvostuksesta Pipefestiä kohtaan kertoo myös viime vuonna Profeettojen eli Cheekin ja Elastisen Palefacen kanssa julkaisema single ”Pipefest”.

Maamme menestyneimpiin rap-yhtyeisiin kuuluvat Fintelligens ja Kapasiteettiyksikkö tekevät paluun ja yhdistävät ensimmäistä kertaa voimansa yhteisille festivaalikeikoille. Yhtyeet juhlivat levy-yhtiönsä Rähinä Recordsin 20-vuotista taivalta. Elastisen ja Iso H:n muodostaman Fintelligensin debyyttialbumi ”Renesanssi” julkaistiin vuonna 2000, ja sittemmin kaksikko on julkaissut kuusi pitkäsoittoa, joista viimeisin ”Täytyy Tuntuu” ilmestyi 2011. Kapasiteettiyksikkö julkaisi vuosina 2001-2006 viisi albumia, joilta muistetaan muun muassa kappaleet ”Pakko Saada Sut” sekä ”Tää On Mun Stadi”. Andun, Tasiksen ja Uniikin muodostama trio on jättänyt jälkensä suomiräpin historiaan erinomaisilla live-esiintymisillään ja näyttäen suuntaa uusien sukupolvien hiphop-artisteille.

Elektronisen hiphophin kulttinimi Ceebrolistics on tehnyt musiikkia jo 90-luvun alkupuolelta asti niin englanniksi kuin suomeksi. Yhtyeen ensimmäinen albumi ”The Day Of The People In Between” julkaistiin 1998. RPK:n, Matti P:n ja Pijallin muodostama yhtye piti keikkataukoa peräti 8 vuoden ajan, ja palasi festivaalilavoille viime kesänä. Klubikeikkoja saatiin odottaa tämän vuoden alkuun asti, ja niiden kunniaksi yhtye julkaisi CBR-nimellä myös uuden remixin ”Ö-ep”:nsä aloitusraidasta ”TYOMI (U”). Pipefestissä yhtye esiintyi edellisen kerran 2000-luvun puolivälissä.

Suomalaisen Hiphopin kummisetänä tunnetun Palefacen ensimmäinen albumi ”The Pale Ontologist” julkaistiin 2001. Alun perin englanniksi räpänneen artistin suomenkielinen läpimurto tapahtui 2010 julkaistulla ”Helsinki-Shangri-La” -albumilla ja samannimisellä singlellä. Artisti tunnetaan kantaaottavista sanoituksistaan sekä aktiivisesta ihmisoikeustyön puolesta puhumisesta. Paleface on tehnyt runsaasti yhteistyötä muun muassa Nopsajalan, Pyhimyksen ja Steen 1:n kanssa, ja hänen viimeisin oma albuminsa ”Luova Tuho” julkaistiin 2014. Artisti on ollut mukana myös esimerkiksi mustalaismusiikkia ja hiphopia yhdistelevässä GG Caravanissa sekä jazzia ja hiphopia yhdistevässä Ricky-Tick Big Band & Julkinen Sana -kollektiivissa yhdessä Redraman ja Tommy Lindgrenin kanssa.

PIPEFEST 2018
27.7.2018 Sotkamo, Vuokatti
Liput alk. 59 € | Ikärajaton

Lippujen alkaen-hintoihin sisältyy Tiketin palvelumaksu. Mahdolliset toimitus- ja maksutapaan liittyvät kulut lisätään hinnan päälle. Katso Tiketin toimituskulut ja palvelumaksut.


Osta lippu

5.5.2025 15:00

Ensiferum syksyllä mittavalle Suomen-kiertueelle ›


5.5.2025 13:00

Ikoninen Hiphop-maailmantähti Akon Helsinki City Festivaliin kesäkuussa! ›


2.5.2025 09:00

Candyland Tattoo Weekend tuo menoa ja meininkiä Karkkilaan toukokuussa ›


30.4.2025 15:58

Meillä on synttärit – täytämme 50 vuotta! 🥳 ›


30.4.2025 10:00

Uusia artistikiinnityksiä Ruisrockiin! ›


28.4.2025 11:00

Juhlavuoden kunniaksi voit voittaa Kivran viikkoarvonnoissa Tiketin lahjakortteja ›


28.4.2025 07:00

Hellsinki Metal Festival julkaisi aikataulunsa – liput edullisemmin vielä 5.5. asti! ›


25.4.2025 10:40

Aika lukita kesän suunnitelmat – festarilippujen edullisemmat hinnat voimassa enää 1.5. asti ›


25.4.2025 09:00

Euro Floorball Tour tuo salibandymaailman huiput kesäkuussa AGCO Power Arenalle ›


24.4.2025 08:55

Suvisuloinen – uusi indiemusiikkitapahtuma Rytmikorjaamolla ›


23.4.2025 10:00

J. Karjalainen, Juha Tapio ja Love Records Kasarmitorilla elokuussa! ›


22.4.2025 10:00

Misatango ja Õhtu ilu Temppeliaukion kirkossa 16.5.! ›


22.4.2025 09:13

Pyhtään Kulttuuritalon kesän pihakeikoilla nähdään ennennäkemättömiä artisteja ja uutta musiikkia ›


19.4.2025 09:00

Sorin Sirkus Pro -gaala: 40 vuotta sirkustaiteen huippuja 7.6.2025 Tampereella ›


18.4.2025 10:00

Etsi sivuillemme piilotettu pääsiäismuna ja löydä huikeat festaritarjoukset! ›


17.4.2025 09:32

Hellsinki Metal Festival julkaisi päiväkohtaisen aikataulun - hinnat nousevat 5.5. klo 23:59! ›


16.4.2025 10:30

Rovaniemen Simerock julkaisi lisää esiintyjiä - mukana Euroviisujen ennakkosuosikki KAJ ›


15.4.2025 15:00

Emma & matilda -duo lähtee lokakuussa kattavalle syyskiertueelle ›


15.4.2025 14:00

Kevätkarkelot Seinäjoen Rytmikorjaamolla 26.4. - neljän koomikon stand up -ilta! ›


15.4.2025 08:54

G Livelab Tampere julkaisi syksyn keikat – luvassa mm. Gary Bartz, Marc Ribot ja Von Hertzen Brothers! ›


14.4.2025 09:00

Seurasaari kutsuu keskikesän viettoon ›