Paraati FC InterParaati FC Inter
EN  FI  SV
0600-1-1616 Puhelinpalvelu ma-la 9-21, su 11-18 (1,99€ / min. + pvm)      Osta Tiketin lahjakortti!
Osta viralliset liput ja lahjakortit keikoille, festivaaleille, urheiluun, teatteriin, live streameihin ja muihin tapahtumiin Tiketin verkkokaupasta.
VAROITUS:
Internet Explorer 11 ja sitä vanhemmat versiot eivät ole enää tuettuja. Päivitä selaimesi uudempaa versioon tai käytä jotain toista selainta.

Uutiset

22.4.2009 11:40

Mm. Henry Rollins Spoken Word, The Melvins ja Frank Turner PITKÄ KUUMA KESÄ -konsertteihin

| Helsingin Suvilahdessa kesäkuun 27. ja 28. päivä järjestettäviin Pitkä kuuma kesä -konsertteihin on kiinnitetty joukko uusia esiintyjiä. Tapahtumaa saapuu tähdittämään aiemmin julkaistujen artistien lisäksi The Melvins (USA), Frank Turner (UK), Immortal Technique (USA), Henry Rollins Spoken Word (USA), Atmosphere (USA), The Temper Trap (AU) ja Asa ja Jätkäjätkät.

Pitkä kuuma kesä:

Lauantai 27.6.2009
SOCIAL DISTORTION (USA), THE SOUNDS (SWE), THE MELVINS (USA), FRANK TURNER (UK), DISCO ENSEMBLE

Ensimmäistä kertaa Suomeen saapuvan punkrock-yhtye Social Distortionin, pian kolmannen levynsä julkaisevan The Soundsin ja Suomen suosituimpiin yhtyeisiin kuuluvan Disco Ensemblen lisäksi lauantain konsertissa nähdään vaihtoehtomusiikin pioneeri The Melvins ja brittiläinen singer-songwriter Frank Turner.

1980-luvun alussa perustettua yhdysvaltalaista kulttiyhtyettä The Melvinsiä on odotettu Suomeen pitkään ja hartaasti. Bändi tunnetaan grungen kummisetänä, ja se toimikin esikuvana muun muassa entiselle roudarilleen ja suurelle fanilleen, edesmenneelle Kurt Cobainille ja tämän Nirvana-yhtyeelle. The Melvins on julkaissut uransa aikana huikean määrän albumeita, joista jokainen on lujittanut yhtyeen suosiota entisestään. Viimeisimmät levynsä Mike Pattonin Ipecac-yhtiölle levyttäneen bändin uusin levy "Nude With Boots" ilmestyi viime vuonna. Ensimmäistä kertaa Suomeen saapuu myös Million Dead -yhtyeen hajottua soolouralle lähtenyt Frank Turner. Punkilla ja kantrilla höystettyä folkia soittava tuottelias singer-songwriter on julkaissut kaksi albumia, ja työstää parhaillaan kolmatta kokopitkäänsä.

Sunnuntai 28.6.2009
THE FLAMING LIPS (USA), MOGWAI (UK), IMMORTAL TECHNIQUE (USA), HENRY ROLLINS SPOKEN WORD (USA), ATMOSPHERE (USA), THE TEMPER TRAP (AU), ASA JA JÄTKÄJÄTKÄT

Spektaakkelimaisista keikoistaan tunnetun The Flaming Lipsin ja postrockyhtye Mogwain lisäksi sunnuntain ohjelmistoon on kiinnitetty sanavalmiit yhdysvaltalaiset Immortal Technique ja Henry Rollins Spoken Word, alternative-hiphopin kärkinimi Atmosphere, nouseva indierock-komeetta The Temper Trap ja suomalaista musiikkikenttää viime vuosina raja-aitoja kaatavalla rapillaan piristänyt Asa ja Jätkäjätkät.

Poliittisesti erittäin aktiivinen Immortal Technique kuuluu Yhdysvaltojen mielenkiintoisimpiin underground-rappareihin. Perussa syntynyt, mutta suurimman osan elämästään Yhdysvalloissa asunut artisti räppäsi jo pikkupoikana, mutta aloitti aktiiviuran musiikin parissa vasta kymmenisen vuotta sitten. Immortal Techniquelta on ilmestynyt kolme albumia, joista viimeisin "The 3rd World" ilmestyi viime vuonna. Lisää yhteiskuntakritiikkiä satelee Henry Rollinsin ja Asan suunnalta. Ehkä parhaiten jo kuopattujen yhtyeidensä Black Flagin ja The Rollins Bandin keulakuvana tunnettu Rollins on kunnostautunut niin näyttelijänä, koomikkona, runoilijana, kirjailijana kuin tv- ja radiopersoonanakin. Mies on voittanut spoken word -esityksistään Grammyn vuonna 1995. Palkintoja on viime aikoina kahminut sylintäydeltä myös suomalaisen musiikin mielenkiintoisimpiin tekijöihin kuuluva, suomirappia ennakkoluulottomasti uudistanut Asa. Kantaaottavista sanoituksistaan tunnetulla muusikolla on taustallaan niin studiossa kuin keikoillakin Jätkäjätkät-yhtye. Rytmimusiikkia sunnuntaina tarjoilee myös vaihtoehtohiphopin edelläkävijäkaksikko Atmosphere. Edelleen genrensä parhaimmistoon kuuluva yhtye on julkaissut tähän mennessä kuusi studioalbumia, joista viimeisin "When Life Gives You Lemons, You Paint That Shit Gold" julkaistiin viime vuonna.

Päivän rockpuolta vahvistamaan on lisätty kuhinalla maailmaa valloittava australialaisnelikko The Temper Trap, jota on jo ennen debyyttialbuminsa julkaisua ehditty verrata Radioheadiin, TV on the Radioon ja Arcade Fireen. Kovaksi live-bändiksi ylistetty The Temper Trap on saanut hehkutusta muun muassa brittiläiseltä BBC:lta, ja keikkaileekin parhaillaan Englannissa.

Molempiin konsertteihin on myöhemmin luvassa lisää esiintyjiä. Tapahtumat ovat ikärajattomia, mutta täysi-ikäisille on anniskelualueita.

www.pitkakuumakesa.fi

LIPUT:
1 pv alk. 56,50 EUR
2 pv alk. 90,50 EUR


Tiketin voimassaolevat toimitus- ja palvelumaksut lisätään lipunhintoihin. Palvelumaksut on luettavissa täältä.

6.8.2025 10:00

J. Karjalainen, Juha Tapio ja Love Records Helsingin Kasarmitorilla elokuun lopussa! ›


5.8.2025 11:00

Oktoberfest valtaa Tahkon syyskuun lopulla – Kaksi iltaa huippuviihdettä ja baijerilaismeininkiä! ›


4.8.2025 12:00

Weekend Festival 2026 – Blind liput nyt myynnissä! 💜 ›


2.8.2025 10:00

Flow-lippuja jäljellä enää rajatusti! ⚠️ ›


1.8.2025 09:00

Korishuumaa keskellä stadia! ›


31.7.2025 18:00

Kesäkonsertit jatkuvat Laukon kartanossa! ›


28.7.2025 15:00

Kuopion Sawohousen Garden Live elokuu on täynnä hienoja keikkoja ›


25.7.2025 11:42

Ensi viikolla Weekend Festival valtaa Espoon Vermon 1.–2.8.2025! 🪩 ›


16.7.2025 08:00

Tehtaanpuiston Kesä – musiikkia, tunnelmaa ja unohtumattomia iltoja Hyvinkään sydämessä! ›


15.7.2025 14:00

TikettiTurva tuo turvaa lipunostoon – 5 hyvää syytä valita lisäpalvelu ›


15.7.2025 10:00

Naamatlopun julistus! ›


15.7.2025 08:00

Odysseus-Festivaali Korjaamolla 18.-19.7. ›


12.7.2025 15:04

Tampere City Festivalin lipunmyynti on ylittänyt odotukset ›


8.7.2025 10:00

Taikasaari-festivaali tuo taianomaisen iltansa Hämeenlinnaan ensimmäistä kertaa! ›


7.7.2025 00:01

Ruisrockin Super Early Bird -liput myynnissä nyt! ›


4.7.2025 11:00

Uusi Tampereen -tapahtumakesä jatkuu! ›


4.7.2025 09:00

Weekend Festivalin artistikattaus on valmis! 🔥💜 ›


2.7.2025 11:00

Turvaa kesän festarisuunnitelmat TikettiTurvalla! ›


1.7.2025 16:00

Olutfestarit hurmaavat jälleen! ›


1.7.2025 12:00

Kuopion Väinö Festival juhlitaan kuukauden kuluttua ›


1.7.2025 09:00

House of Olafin kesä – raskasta musiikkia, aitoa tunnelmaa ja unohtumattomia iltoja Savonlinnassa! ›