8.2.2022 12:05
Bokassa ja Planet Of Zeus nähdään On The Rocksissa syyskuussa
Norjan popahtavan tarttuvasti vyöryvä stoner-helmi Bokassa sekä kreikkalainen riffijumala Planet Of Zeus saapuvat Suomeen syyskuun alussa. Perjantaina 2. syyskuuta kaksikko nähdään Helsingissä On The Rocksissa.
Stoner rockia ja metallia natsaaviin punk rock -kertosäkeisiin yhdistelevä Bokassa sai lentävän lähdön uralleen, kun Lars Ulrich omakätisesti valitsi bändin Metallican lämppäriksi debyyttialbumin ”Divide & Conquer” perusteella. Bokassa lunasti lupaukset ja on tykitellyt menemään suuren yleisön tietoisuuteen tunnustusta ja palkintoja keräten. Bändin tuorein julkaisu on hävyttömän tarttuva ”Molotov Rocktail” -kolmosalbumi.
Perinteikästä jyrää toimittava kreikkalainen Planet Of Zeus on kairannut riffiuraa jo parinkymmenen vuoden ja kolmen täyspitkän albumin verran. Helleenien tarkka ulosanti vie kuulijan polveilevalle äänimatkalle käyden läpi rockin kulmakivia AC/DC:stä Lynyrd Skynyrdin kautta Clutchiin.
TuskaLive ja Grey Beard esittävät:
BOKASSA / PLANET OF ZEUS
Pe 2.9.2022 Helsinki, On The Rocks
Lipunmyynti alkaa torstaina 10.2.2022 klo 12.00.
Osta lippu