VAROITUS:
Internet Explorer 11 ja sitä vanhemmat versiot eivät ole enää tuettuja. Päivitä selaimesi uudempaa versioon tai käytä jotain toista selainta.
0600-1-1616 Puhelinpalvelu ma–ti 9–19, ke-la 9-21, su 11-18 (1,99 € / min. + pvm)
Hyvinkäällä 24.-25. toukokuuta järjestettävä SteelFest Open Air 2013 avaa ensi kesän festarikauden äärimetallilla. Tapahtuma esittelee tukun death-, black- ja thrash metallin synkimpiä huippunimiä.
Tapahtuman pääesiintyjäksi saapuu black metalin pioneeri, norjalainen Mayhem, joka on pitkän tauon jälkeen jälleen studiossa työstämässä uutta materiaalia. Festarille on myös kiinnitetty kaksi saksalaista yhtyettä, jotka kummatkin juhlistavat tänä vuonna kolmekymmenvuotista uraansa uudella julkaisulla: bläkkisvaikutteista trashia soittava Sodom ja teutontrashryhmä Destruction. 20-vuotisjuhlakiertueella keikkaileva Itävallan ylpeys Belphegor taas tarjoilee mustaakin mustempaa death metallia.
Muita ulkomaisia ohjelmakiinnityksiä ovat ruotsalainen death metal -nelikko Vomitory, norjalaisyhtyeet Blood Red Throne ja Tsjuder, saksalainen Darkened Nocturn Slaughtercult ja ruotsalainen Tyranex. Etelä-Afrikan Johannesburgista saapuu black metal -yhtye Diabolus Incarnate ja Italiasta saadaan bändi nimeltä Dark End.
Kotimaan artistikentällä on luvassa harvinaista herkkua, kun haudasta nostetaan ylös kaksi jo kuopattua thrash-legendaa: National Napalm Syndicate ja Necromancer. Kotimaista murjotusta puolestaan edustavat mm. Baptism, Urn, Skirmish, Purtenance ja Flame. Lavalle nousevat myös The Crescent, Satanic Warmaster , Horna, Barathrum, Kadotus, Lie In Ruins, Gorephilia, Mörbid Vomit ja Malicious.
Pe 24.5. – La 25.5.2013 Hyvinkää, Villatehdas
2 päivän liput alk. 77,50 €, K-18
Tiketin voimassaolevat toimitus- ja palvelumaksut lisätään lipunhintoihin. Palvelumaksut on luettavissa täältä.