26.7.2011 10:47
Jyrki69 ja Rane Raitsikka ensimmäistä kertaa yhteiskeikalla
The Usual Suspects on kahden rokkarin duo: Hollywood-vuosien jälkeen Suomeen rytinällä palannut Rane Raitsikka kitarassa ja 69-Jyrki laulussa. Kaksikon ensiesiintyminen koetaan Kokomo Tikibar & Roomissa, Helsingissä keskiviikkona 10. elokuuta.
Ranen musiikilliseen menneisyyteen ja nykyisyyteen kuuluvat legendaariset bändit kuten LAMA ja Smack, nyttemmin myös Problems. Jenkkivuosien tunnetuimmaksi bändiksi lienee jäänyt The Hangmen. Smack on usein mainittu The 69 Eyesin vaikuttajaksi.
"Tää on tällanen rock'n'rollin high school, kesäkurssi, joka me Ranen kanssa vedetään. Ollaan treenattu riisutulla kokoonpanolla eli yksi kitara ja kaksi laulua settiä läpi; peruskamaa: Doorsia, Stonesia, Pistolsia ja muuta. Saadaan snadit bileet pystyyn jengille mahdollisimman iiisisti missä vaan soitetaankin - lisäksi matsku on meidän näköistä ja versiot omia." sanoo The 69 Eyes-laulaja Jyrki Linnankivi.
Ke 10.8.2011 Helsinki, Kokomo Tikibar & Room
Liput alk. 9,50 € (ovelta 10 €), K-20
Tiketin voimassaolevat toimitus- ja palvelumaksut lisätään lipunhintoihin. Palvelumaksut on luettavissa täältä