Paraati / Kolmen maan otteluParaati / Kolmen maan ottelu
EN  FI  SV
0600-1-1616 Puhelinpalvelu ma–la 9–21, su 11–18 (1,99 € / min. + pvm)
Osta viralliset liput ja lahjakortit keikoille, festivaaleille, urheiluun, teatteriin, live streameihin ja muihin tapahtumiin Tiketin verkkokaupasta.
VAROITUS:
Internet Explorer 11 ja sitä vanhemmat versiot eivät ole enää tuettuja. Päivitä selaimesi uudempaa versioon tai käytä jotain toista selainta.

Uutiset

15.4.2026 09:00

Tampere Biennale täyttää 40 vuotta ja käynnistyy tänään!

Modernin taidemusiikin festivaali Tampere Biennale järjestetään 15.–19.4.2026. Konsertit soivat konsertti- ja kulttuuritiloissa ympäri kaupunkia. Lisäksi tapahtuma levittäytyy Taikatie-esitysten muodossa Pyynikinharjulle.

Festivaali alkaa keskiviikkoiltana TampereRaw’n 25-vuotisjuhlakonsertilla Raatihuoneella, josta ilta jatkuu Earth Ears Ensemblen esiintymisellä G Livelabissa.

Torstaista alkaen Tampere Biennalessa voi päästä musiikin äärelle jo lounasaikaan. Päiväkonsertit aloittavat sopraano Meeri Pulakan ja tanssija Sofia Keto-Tokoin konsertti, jonka tapahtumapaikkana toimii Galleria Himmelblau. Iltapäivä jatkuu toisella tanssillisella esityksellä, kun Teatteri Telakalla saa ensiesityksensä sopraano Pia Freundin tekstiin sekä Vilja-Tuulia Huotarisen ja Eeva-Liisa Mannerin runoihin pohjautuva Meren vuoksi. Kokonaistaideteoksen musiikista vastaavat Tiina Myllärinen, Paola Livorsi ja Lotta Wennäkoski.

Torstaina käynnistyvät tarinankerrontaa ja musiikkia yhdistävät Taikatie-äänikävelyt, joita järjestetään festivaalin aikana yhteensä kuusi. Ainutlaatuinen ja yllätyksellinen esitys polveilee Pyynikinharjun aikakerrostumissa pohtien ihmisen paikkaa luonnossa ja historiassa. Anni Kytömäen tekstin kertojana toimii Hannu-Pekka Björkman, ja musiikin on säveltänyt Pietari Kaasinen. Esitys kuunnellaan omalta mobiililaitteelta omien kuulokkeiden avulla, ja mukana on opas, joka johdattaa yleisön läpi metsäreitin.

Torstai-ilta vietetään Tampere-talossa, jossa koetaan nykymusiikkiyhtye Uusinta Ensemblen ja saamelaistaiteilija Ánnámáretin ensimmäinen yhteisesiintyminen. Illan päättää pianisti Ville Hautakankaan konsertti, jonka aikana valmistuu myös Inka Hannulan ja Teemu Raudaskosken yhteismaalaus.

Perjantain lounaskonsertista Kulttuuritalo Laikun Musiikkisalissa vastaavat sellisti Eeva Rysä ja pianisti Ilmo Ranta. Illan Tampere Filharmonian konsertin johtaa Ruut Kiiski, solisteina toimivat viulisti Maria Puusaari ja huilisti Malla Vivolin. Illan hämärryttyä Telakalla kohtaa vielä improvisoiva kokoonpano Hot Heros & Libero Mureddu.

Lauantain aloittaa kävelykonsertti Sara Hildénin taidemuseossa, jossa esiintyvät viulisti Malla Vivolin ja näyttelijä Ella Mettänen. Viikonlopun aikana kurkistetaan myös japanilaiseen kulttuuriin, kun lauantaisessa Aleksi Barrièren ohjaamassa Secret Flowers -musiikkiteatteriesityksessä Japanin klassinen nō-perinne herää uuteen loistoon. Japanilaiset ja eurooppalaiset taiteilijat kohtaavat myös sunnuntaina Nekalabissa koettavassa Tea/Time & Love -esityksessä, jossa yhdistyvät musiikki, teatteri ja teeseremonia.

Lauantai-iltana Avanti! Kamariyhtye palaa Tampere Biennaleen 20 vuoden tauon jälkeen esiintyen Raatihuoneella. G Livelabin konsertissa kohtaavat lavalla ensi kerran kansanmuusikko Maija Kauhanen ja uuteen taidemusiikkiin erikoistunut saksofonikvartetti Saxtronauts.

Festivaalin päätöspäivänä puhallinkvintetti Ilmiö Ensemble esiintyy Kulttuuritalo Laikussa kaksi kertaa. Ensimmäinen esitys, Ilmiömäinen musiikkisatu, on suunnattu perheen pienimmille ja on osa Tampere Biennalen perhepäivää, jonka ohjelmassa on myös Lastenkulttuurikeskus Rullan järjestämä soitinrakennuspaja. Myöhemmin iltapäivällä Ilmiö Ensemblen nykymusiikkikonsertti päättää koko festivaalin.

Festivaaliohjelman täydentävät näyttelyt, katutaide, Suomen Säveltäjien seminaari sekä puolalaissäveltäjä Agata Zubelin luento ja mestarikurssi sävellysopiskelijoille.

Tampere Biennale 2026
15.04.2026 – Su 19.04.2026
Useissa paikoissa ympäri kaupunkia

Osta lippu

15.10.2026 14:09

Mikko Alatalon Hasardihommia – Maalaispojan matkakertomus saapuu Vihdin Kultsalle ›


12.10.2026 16:45

Kotae Expo järjestetään Tampereella marraskuussa! ›


12.10.2026 15:00

Haken (UK), Vulkan (SE) ja Vilma Jää Joensuun Ilovaarissa kesällä 2027 ›


12.10.2026 14:00

Salibandyn MM-kenraali Kokkolassa ensi viikolla ›


9.10.2026 13:00

Whispered kiertää Suomea alkuvuodesta 2027! ›


7.10.2026 12:28

F-liigassa pelataan hyvän puolesta: lokakuu on Roosa nauha -kuu ›


6.10.2026 10:00

Tiketin tapahtumaliput saa nyt suoraan OmaPostiin! ›


6.10.2026 00:01

Kesä Mössö laajenee kolmeen lavaan ja tuo Lahteen ainutlaatuisen artistikattauksen ›


30.9.2026 12:00

Asa - Terveisiä kaaoksesta 20v -juhlakiertue ›


30.9.2026 08:00

Äitisi, Klytaimestra uutuusnäytelmä Helsingin Ryhmäteatterissa! ›


29.9.2026 11:16

Koriskausi on täällä ›


29.9.2026 09:00

Tehosekoitin nähdään vuoden 2027 Jytäkesä Go-Go:n pääesiintyjänä ›


25.9.2026 18:50

Blues Live! 2026 Goes To UpTown Villa Ranassa Jyväskylässä lauantaina 10.10. ›


22.9.2026 09:15

Lost in Music jo ensi viikolla! ›


18.9.2026 12:21

Suomirapin konkarit Are ja Kriso yhteiskiertueella ›


18.9.2026 07:00

F-liigakausi käynnistyy Nurmijärvellä ›


15.9.2026 10:00

Käytä Wolt Benefits -etusi Tiketin verkkokaupassa! ›


15.9.2026 08:00

Tutustu Helsingin On The Rocksin syksyn ohjelmistoon! ›


14.9.2026 10:36

Kekri Fest & Feast – vanhat perinteet, uusi juhla ›


10.9.2026 17:12

F-liigakausi käyntiin paikallispelillä! ›


8.9.2026 08:00

Mirella - Ja nyt mä kerron -albumikonsertit sinfoniaorkesterin kanssa! ›