Paraati / SelmuParaati / Selmu
EN  FI  SV
0600-1-1616 Puhelinpalvelu ma–ti 9–19, ke–la 9–21, su 11–18 (1,99 € / min. + pvm)
Osta viralliset liput ja lahjakortit keikoille, festivaaleille, urheiluun, teatteriin, live streameihin ja muihin tapahtumiin Tiketin verkkokaupasta.
VAROITUS:
Internet Explorer 11 ja sitä vanhemmat versiot eivät ole enää tuettuja. Päivitä selaimesi uudempaa versioon tai käytä jotain toista selainta.

Uutiset

15.6.2020 13:00

Marketing Business Battle kokoaa markkinointialan Tampereelle

Kuudetta kertaa järjestettävässä Marketing Business Battlessa kysytään tänä vuonna Kannattaako totuus. Vastauksia, näkökulmia ja ajatuksia herättäviä puheenvuoroja suureen kysymykseen esittävät asiantuntijat yhteiskunnan eri aloilta: Peter Nymanin alustamassa ja moderoimassa tapahtumassa ääneen pääsevät Finlaysonin toimitusjohtaja Jukka Kurttila, dosentti ja kertomuksentutkija Maria Mäkelä, kestävän kehityksen asiantuntija, professori Arto O. Salonen ja dokumentaristi Arman Alizad.

Marketing Business Battle järjestetään Solo Sokos Hotel Torni Tampereessa perjantaina 6.11.2020 klo 12–19.

Osta liput ja ilmoittaudu tapahtumaan tästä.


Marketing Business Battle on markkinoinnin päättäjille ja tekijöille tarkoitettu keskustelufoorumi, jossa tänä vuonna otetaan mittaa tarinoista, totuudesta ja niiden suhteesta. Tarkoituksena on selvittää muun muassa, mitä on tarinallisuus ja mitä siitä pitäisi ymmärtää liike-elämässä, miten vastuullisuus ja tarinat liittyvät yhteen, kannattaako totuus vai hyvä tarina ja mikä edes on totuus – onko sellaista olemassakaan.

"Markkinoinnin tehtävä on perinteisesti ollut liittää kulloisetkin trendit uskottavasti yritysten ja niiden tuotteiden ominaisuuksiksi. Mutta jos trendinä onkin läpinäkyvyys ja vastuullisuus, myös markkinointialalta vaaditaan enemmän kuin vain siitä kertovia mainoslauseita ja hyviä tarinoita. Siksi haluamme pohtia mitä käy, jos markkinointiviestintä valjastetaankin vastuullisuuden käyttöön", kertoo tämänvuotisen teeman taustoista luova johtaja Niko Airaksinen luovasta arvotoimisto Trustista, joka on yksi Marketing Business Battle -tapahtuman järjestäjistä.

Yhtenä tarkastelun kohteena on tarinallinen hyvebrändäys, johon tarinataloudessa helposti eksytään.
"Jos yritys käyttää mainoskampanjassaan yrityksen toimintaan liittymättömien yksilöiden tarinoita arjen hyvistä teoista, se ei ole yrityksen eettistä toimintaa vaan sen ulkoistamista", toteaa muun muassa Fazerin tarinankerrontaa analysoinut dosentti ja Kertomuksen vaarat -hankkeen johtaja Maria Mäkelä, yksi tapahtuman puhujista.

Tapahtumassa halutaankin herättää keskustelua siitä, miten kuluttajan ja yrityksen välissä toimiva markkinointiviestintä voi aidosti edesauttaa vastuullisuuden ja läpinäkyvyyden lisääntymistä yhteiskunnassa, millaisilla kertomuksilla voi aidosti tehdä hyvää ja miten aidosti vastuullisesta toiminnasta tehdään kannattavaa.

Viime vuonna loppuunvarattu Marketing Business Battle on Tampereen suurin markkinointialan tapahtuma, joka keräsi viime vuonna lähes 400 markkinoinnin tekijää ja päättäjää.

Päivän puheenaiheita on kommentoimassa myös tapahtuman järjestävistä toimistoista koottu asiantuntijaraati. Tapahtuma huipentuu perinteisesti battleen, jossa eri toimialojen asiantuntijat mittelevät tuttuun tapaan The Ultimate Business Warrior 2020 -tittelistä. Voittajan päättää tapahtuman yleisö.

Tapahtuman järjestävät Creative Crue, Bermuda, Jenga, KASKI Agency, Koju Film Company, Roihu Inc, Unfair, Valoria, Trust, Tampereen Mainosyhdistyksen Säätiö.

Lisätiedot: businessbattle.fi
Osta liput ja ilmoittaudu tapahtumaan tästä.


2.9.2026 17:00

X-treme Motor Show tuo Hämeenlinnaan näyttävän moottoriviikonlopun – yhdellä lipulla kaksi areenaa ja monta tapahtumaa ›


2.9.2026 15:00

Rytmikorjaamon syksy 2026 on täällä 💛 ›


2.9.2026 12:00

Oletko jo tsekannut Teatteri Telakan syysohjelmiston? 👀 ›


2.9.2026 09:00

Laukon Kesän 2027 sokkopassit nyt myynnissä! ›


2.9.2026 08:00

Salibandyseura EräViikingeillä on käynnissä 10-vuotisjuhlavuosi! ›


1.9.2026 15:00

Itä-Suomen monipuolisin pelikulttuuritapahtuma Kuopio Pelaa järjestetään lokakuussa! ›


1.9.2026 12:00

Tampere Jazz Happeningin ohjelma julki ›


31.8.2026 09:00

CNNCT The Bridge 4.9. koko lineup julki! ›


28.8.2026 13:00

Armin van Buuren – Under the Bridge 4.9.2026 ›


28.8.2026 12:00

Heavy metal ikoni Judas Priest Tuskan 2027 pääesiintyjäksi! ›


28.8.2026 09:00

Tavara-aseman ja Tullikamarin syksyssä yli 80 tapahtumaa ›


24.8.2026 10:00

Jumppatytöt – esitys joukkuevoimistelusta Helsingin Finlandia-talolla! ›


21.8.2026 11:00

Helsinki Seagullsin kausikortti on pääsylippusi upeiden koriselämysten keskelle ›


20.8.2026 14:05

EräViikingit kohtaa Ruotsin hallitsevan mestarin Champions Cupissa lauantaina 22.8. ›


19.8.2026 11:30

Ota varaslähtö vuoden 2027 festarikesään! ›


10.8.2026 12:45

Lavatanssifestarit elokuussa Himoksella ›


7.8.2026 09:00

Byggablues – uusi blueselämys Helsingin sydämessä ›


7.8.2026 00:01

Festarikesä käy kuumana! ›


5.8.2026 19:33

Tabula Rasa palaa Tavastialle lähes 50 vuoden jälkeen ›


3.8.2026 10:15

Ole mukana tekemässä historiaa – varmista paikkasi eurotaistoon nyt! ›


24.7.2026 11:00

KuPS vastaan Sabah Kuopion Väre Areenalla! ›