VAROITUS:
Internet Explorer 11 ja sitä vanhemmat versiot eivät ole enää tuettuja. Päivitä selaimesi uudempaa versioon tai käytä jotain toista selainta.
0600-1-1616 Puhelinpalvelu ma–la 9–21, su 11-19 (1,78 € / min. + pvm)
Suvilahden vanhalla voimala-alueella vuodesta 2007 asti järjestetty Flow Festival järjestetään elokuussa 2023 nykyisellä paikallaan viimeistä kertaa. Viimeistä Flow’ta Suvilahdessa juhlistetaan 11.–13.8.2023. Festivaali julkistaa vuoden 2024 tapahtumapaikkansa tämän vuoden festivaalin jälkeen.
Vuonna 2004 perustettu Flow Festival on järjestetty vuodesta 2007 asti nykyisellä paikallaan Helsingin Suvilahdessa. Vuoden 2007 Flow oli ensimmäinen paikalla järjestetty suuri tapahtuma, jonka vanavedessä alueesta on vuosien varrella muodostunut kaupungissa järjestettävien suurtapahtumien keskus. Suvilahti-vuosien aikana Flow on kehittynyt 12 000 kävijän kaupunkitapahtumasta 90 000 festivaalivieraan suureksi juhlaksi, jossa on koettu unohtumattomia festivaalielämyksiä musiikin, taiteen, ruoan ja kaupunkikulttuurin parissa.
Flow on alusta alkaen kunnioittanut Suvilahden voimala-alueen ainutlaatuista arkkitehtuuria nostaen tapahtumapaikkansa festivaalin keskiöön. Alueen valaistus, somistus ja lavasuunnittelu on aina luotu alueen erityistä tunnelmaa korostaen ja sen ehdoilla. Jälkiteollinen miljöö on ollut olennainen osa festivaalin hengen muotoutumista sellaiseksi, kuin se nykyään tunnetaan. Vuosien aikana Suvilahdesta onkin muodostunut olennainen osa Flow Festivalin identieettiä.
Alueen laajenevien rakennustöiden vuoksi Suvilahti ei enää sovellu Flow’n tapahtumapaikaksi, joten festivaali järjestetään viimeistä kertaa nykyisellä paikallaan elokuussa. Festivaali juhlistaa viimeistä vuottaan Suvilahdessa kaikkien aikojen Flow’lla, jossa esiintyvät muun muassa Lorde, Blur, Wizkid, Christine & The Queens, Tove Lo, Devo, Pusha T, Caroline Polachek, Suede, Moderat ja monia muita. Lisäksi festivaalilla nähdään jälleen laaja-alainen taideohjelma, yli 40 huippuravintolan valikoima, ajankohtaisiin aiheisiin pureutuvaa puheohjelmaa sekä Suvilahden lumoava festivaalialue – viimeistä kertaa.
Flow Festivalin kolmen päivän lippu on mahdollista saada vielä 1.5. asti hintaan 225 €. Kolmen päivän lipun hinta on 239 € 2.5. alkaen.