Paraati / LoopIT 2026Paraati / LoopIT 2026
EN  FI  SV
0600-1-1616 Puhelinpalvelu ma–ti 9-19, ke-la 9–21, su 11–18
(1,99 € / min. + pvm)
 Osta Tiketin lahjakortti!
Osta viralliset liput ja lahjakortit keikoille, festivaaleille, urheiluun, teatteriin, live streameihin ja muihin tapahtumiin Tiketin verkkokaupasta.
VAROITUS:
Internet Explorer 11 ja sitä vanhemmat versiot eivät ole enää tuettuja. Päivitä selaimesi uudempaa versioon tai käytä jotain toista selainta.

Uutiset

18.6.2024 09:00

Vuoden 2024 festivaalin teemana on Las Raíses del Flamenco - Flamencon Juuret!

"Meille juuret ovat perusta, alku, perustukset ja ravinto. Nämä juuret täyttyvät elintärkeistä luonnon elementeistä kuten vesi ja maa säilyttääkseen ja ravitakseen, mutta myös laajentuakseen ja kukkiakseen. Hyvistä juurista syntyvät kauneimmat puut."

Mukana upeassa konsertissa Juan Debel (laulu), Anabel Moreno (tanssi), José Viñas (tanssi), David Durán (kitara) sekä Otso Krunasta (kitara).

Juan Debel on Sanlúcar de Barramedasta Cádizista kotoisin oleva flamencolaulaja, joka on koko elämänsä kiertänyt maailmaa eri flamencotaiteilijoiden projekteissa. Näitä taiteilijoita ovat olleet muun muassa Manuel Liñán, Daniel Doña, Rojas ja Rodríguez, Blanca Lí ja Javier Limón. Hän on säveltänyt, tuottanut ja laulanut kaksi studioalbumia Yerai Cortésin kanssa. Nykyään hän työskentelee flamencolaulun opettajana Madridin Mariemma -konservatoriossa ja johtajana La Cueva de Lola -tablaossa.

Anabel Moreno parkitsi itseään pienestä pitäen Granadan Sacromonten luolissa, seudun parhaiden taiteilijoiden parissa, nousi menestykseen yksin ja tavoitti oman taiteellisen tyylinsä, jota ei voi sekoittaa kehenkään toiseen. Moreno on lujittanut uraansa maailman parhaissa teattereissa. Hän on jakanut näyttämön suurten taiteilijoiden kuten Mario Maya, Blanca del Rey, Yerbabuena ja Manuel Liñán kanssa. Nykyään Moreno tähdittää säännöllisesti Madridin tärkeimpiä tablaoita.

José Viñas aloitti polkunsa flamencon maailmassa jo hyvin pienenä kotikaupungissaan Cádizin La Línea de la Concepciónissa. Hän opiskeli Sevillassa Fundación Cristina Heerenissä opettajinaan muun muassa Milagros Menjibar, Rubén Olmo ja Marco Flores. Viñas saanut monia palkintoja Málagassa, Cádizissa, Sevillassa ja vuonna 2021 voitti ”merkittävän tanssijan” palkinnon (Bailarín sobresaliente) Tetuánin koreografiakilpailussa Madridissa. Nykyään hän on yksi tunnetuimmista kasvoista Madridin tablaoissa. Hän kuuluu Jesus Carmonan ryhmän El Salto -listalle ja on työstämässä ensimmäistä omaa showtaan, jonka ohjaa Olga Pericet.

David Durán on valmistunut musiikkitieteestä ja musiikin historiasta Madridin Autónoma yliopistosta pääaineenaan audiovisuaalinen säveltäminen. Hän aloitti perehtymisen kitaran maailmaan El Viejínin ja Rafael Riquenin kaltaisten opettajien opissa. Durán on säveltäjä ja kitaristi, joka on kiertänyt ympäri maailmaa lukuisissa projekteissa. Hän on työskennellyt muun muassa seuraavien artistien kanssa: Antonio Márquez, Luiz Ortega, José Porcel, Antonio Canales, Arturo Sandoval ja Pitingo. Tällä hetkellä hän työskentelee Madridissa eri tablaoissa ja opettajana Fortean ammatillisessa tanssikonservatoriossa.

Otso Krunasta on valmistunut vuonna 2011 Sevillan Fundación Cristina Heerenistä. Brindamos Flamenco -kollektiivin luottokitaristi on työskennellyt vuosia säestäjänä lukuisten lajin huippujen ja legendojen kanssa. Hän esiintyy ainoana suomalaisena säännöllisesti sukupolvensa parhaiden flamencotaitelijoiden kanssa. Flamencon kommunikaation opettamisen uranuurtajana Suomessa pidetty Otso Krunasta opettaa myös palmasta, tanssia ja laulua.

TAMPEREEN 28. FLAMENCOVIIKKO
Ti 25.6.2024 - La 29.6.2024
Tampere, Useita eri paikkoja

Tutustu ohjelmistoon & osta liput!

Osta lippu

13.3.2026 09:53

DISCO K-50® täyttää tänä vuonna 20 vuotta! ›


11.3.2026 16:56

Kyläpuodin Kantrit 2026 elokuussa ›


11.3.2026 14:59

TikettiTempo – lisää joustoa lipunostoon ›


9.3.2026 12:00

Ruotsalainen deathcore-ylpeys Humanity's Last Breath Tavastialle 22. lokakuuta ›


9.3.2026 00:01

60% Kesä Mössön lipuista myyty! ›


7.3.2026 09:00

Tutustu Kuopion Sawohouse Undergroudin kevään ohjelmistoon ja hyödynnä keikkalipun kaikki edut! ›


6.3.2026 10:30

Teurastamo Festivaalin Early Bird hinnat voimassa su 8.3. asti! ›


6.3.2026 09:00

Ohjelmaravintola Maximin kevätkaudella on tarjolla muhkea kattaus elämyksiä ›


4.3.2026 10:00

Pete Poskiparran mentalismia, taikuutta ja komiikkaa yhdistelevä esitys Mahdotonta lähtee kiertämään Suomea! ›


3.3.2026 15:35

Himos Juhannus täydentää ohjelmansa 14 uudella artistilla! ›


3.3.2026 12:00

Vesterinen Yhtyeineen Pohjanmaan ainoalle kesäkeikalle Vauhtiajoille! ›


3.3.2026 11:12

Naistenpäivän spektaakkeli ilahduttaa tänä vuonna kahta kovemmin! ›


3.3.2026 09:00

Koe kevät Tahko Piazzalla - tutustu koko ohjelmistoon ja VIP-palveluihin! ›


2.3.2026 14:43

Yrityskummiksi Seagullsin kotiotteluihin ›


2.3.2026 12:22

Kuopioon uusi festivaali kesälle 2026: Summer Super-ysärit ›


2.3.2026 09:00

MODUL tuo Ääniwalliin kansainvälisen hardgroove -ja teknohuippujen illan toukokuussa! ›


28.2.2026 09:00

Eurooppalainen yhteistyö soi Haapavesi Folk Music Festivalilla tänä kesänä - myös nuoren yleisön toiveet on kuultu! ›


27.2.2026 13:06

Tiketti mukaan Radio Helsingin Rakkaudesta-ohjelman kumppaniksi ›


27.2.2026 10:00

Hellsinki Metal Festival 2026 ohjelma valmiina ›


26.2.2026 10:00

Love Proge, Hurula, Therapy? ja monta muuta - Jytäkesä Go-Go:n kattaus täydentyy! ›


26.2.2026 09:06

Tammerfest julkaisi lisää esiintyjiä sekä päiväkohtaisen ohjelman! ›