(1,99 € / min. + pvm)
Osta Tiketin lahjakortti!
Urho Kekkosen kadulla vuosina 2015–2020 toiminut Tiketti Galleria käynnistyy uudelleen vuonna 2026 yhteistyössä Pertin Valinnan kanssa. Galleria palaa Pertin Valinnan tiloihin Hakaniemeen ja tuo yhteen taidekentän outsider- ja insider-tekijöitä.
Yhteinen galleriatoiminta käynnistyy maaliskuussa 2026 ja luvassa on neljä näyttelyä vuoden aikana. Tavoitteena on nostaa esiin yllättäviä kohtaamisia sekä monialaisia tekijöitä eri taiteen aloilta, tuottamalla näyttelyt inklusiivisesti insider- ja outsider-taiteilijoiden yhteistyönä.
Tiketti ja Pertin Valinta aloittivat yhteistyön vuonna 2025 osana Tiketin 50-vuotisjuhlavuotta. Yhteistyö näkyi muun muassa yhteisenä tapahtumatuotantona luovien alojen ammattilaistapahtumassa Music x Media:ssa sekä Pertin Valinnan tuottamalla OAF Outsider Art Festivalilla Helsingissä ja Tokiossa. Vuonna 2026 yhteistyö syvenee yhteisen galleriatoiminnan myötä.
”On upeaa, että saamme jatkaa galleriatoimintaa Pertin Valinnan kanssa ja tuoda yhteen alan toimijoita. Meille tärkeää ovat livetapahtumat ja kohtaamiset, joissa erilaiset tekijät ja yleisöt voivat kohdata. Pertin Valinnan toiminta outsider-taiteen kentällä on kansainvälistä ja erittäin kiinnostavaa”, sanoo Tiketti Oy:n toimitusjohtaja Mirva Merimaa.
Pertin Valinnan näkökulmasta yhteistyö vahvistaa osallisuutta ja työllistymisen mahdollisuuksia.
”Tiketti-yhteistyö on tuonut meidän ihmisille paljon iloa ja toivoa. Se on tosi hienoa, sillä monelle työllistyminen ja oman yhteisön löytäminen on nyt entistäkin vaikeampaa. Pertin Valinnassa me yritetään ratkaista isoa yhteiskunnallista ongelmaa ja edistää erilaisten outsiderien työllisyyttä. Ei me millään voida tehdä sitä yksin. Tiketin kanssa me ollaan yhdessä etsitty ja löydetty hyviä mahdollisuuksia ja paikkoja, joissa voidaan tuoda ihmisiä yhteen ja auttaa heitä eteenpäin. Se on tosi tärkeää”, sanoo Pertin Valinnan perustajajäsen Sami Helle.
Kohtaamisia 1
Ensimmäinen näyttely esittelee Maija Pilvikki Kimasen ja Kirsti Tuokon teoksia. Näyttelyn kuratoi Meeri Koutaniemi yhdessä gallerian työryhmän kanssa.
Näyttelyn idea sai alkunsa Maija Pilvikki Kimasen toiveesta tavata Kirsti Tuokko.
“Taidekenttä tarvitsee tiloja, joissa erilaiset tekijät voivat kohdata ennaltamäärittelemättömästi. Kohtaamisia ei ole vain näyttelysarja, vaan ajatus siitä, että taide voi purkaa hierarkioita. Maijan toive tavata Kirsti konkretisoi tämän ajatuksen: yhteys syntyy uteliaisuudesta”, Koutaniemi kertoo.
“Taiteeni on parhaimmillaan keveitä oivalluksia. Samalla käsittelen myös todella syviä asioita, kuten ihmisten aistien ja mahdollisuuksien rajallisuutta. Tämä projekti on ihan mahtava, ihanaa että tuli tällainen mahdollisuus. Kirsti Tuokko on lempitaiteilijani. Haluaisin oppia lisää sokerimaalauksesta. Pidän Kirstin maalauksissa todella paljon siitä, miten väri lähtee elämään omaa elämäänsä.” Kimanen kertoo.
Kohtaamisia 1 -näyttely järjestetään aikavälillä 6.3.–4.4.2026.
Avoin haku
Tiketti Galleria ja Pertin Valinta avaavat haun näyttelytoimintaan vuodelle 2026. Haku on suunnattu taiteilijoille ja tekijöille, jotka työskentelevät eri taiteen kentillä ja joiden työ voi synnyttää uusia yhteyksiä outsider- ja insider-tekijöiden välille.
Lisätiedot ja hakulomake: www.pertinvalinta.fi/galleria
Ilmoittautuminen avajaisiin
Näyttelyn avajaisia juhlitaan torstaina 5.3.2026 klo 17–19 Pertin Valinnassa (Hakaniemenkuja 2, Helsinki).
Avajaisiin on vapaa pääsy. Osallistuminen edellyttää ennakkoilmoittautumista.