VAROITUS:
Internet Explorer 11 ja sitä vanhemmat versiot eivät ole enää tuettuja. Päivitä selaimesi uudempaa versioon tai käytä jotain toista selainta.
0600-1-1616 Puhelinpalvelu ma–ke 9–19, to-la 9-21, su 11-18 (1,99 € / min. + pvm)
Vuodesta toiseen musiikkijuhlilla esiintyy kotimaisia sekä kansainvälisiä musiikin ammattilaisia ja nousevia tähtiä; solisteja, orkestereita, kapellimestareita ja säveltäjävieraita. Tänäkin vuonna Iittiin saapuu joukko eturivin taiteilijoita. Luvassa on kantaesityksiä, romantiikkaa ja yllätyksiä.
Konserttisarjan aloittaa suomalaisen rockin ja iskelmämusiikin legenda, Pepe Willberg. Hän esittää rakastettuja kappaleitaan Verlan tehdasmuseossa Jaalassa.
Musiikkijuhlilla kuullaan maailman kantaesityksinä David Chailloun ja Michel Runtzin teokset viululle ja pianolle. Lastenkonsertissa Festivaaliorkesterin kanssa esiintyy Helsingin Poliisiorkesterin Nallekopla kertojana näyttelijä Tom Pöysti. Myös Poliisiorkesterin täyttä kokoonpanoa kuullaan kapellimestari Sam Ruusuvuoren johdolla, solistina näyttelijänä, laulajana ja jalkapalloilijana tunnettu Konsta Hietanen. Myös blues-jazzia on luvassa Radalla Resortissa kun lavalle nousee konkarikolmikko Jukka Orma, Mikko Löytty ja Harri Ala-Kojola.
Lauantain kirkkokonsertin ja Hiidenvuoren yökonsertin solisteina ovat sopraano Olga Heikkilä ja baritoni Gabriel Kivivuori Sereno. Heistä kumpikin on nopeasti lunastanut paikkansa musiikkimaailman nuorten lupausten joukossa. Muita Musiikkijuhlien taiteilijoita ovat mm. Tuomas Rousi (viulu), Juhani Lagerspetz (piano), Laura Hynninen (harppu), Asko Heiskanen (klarinetti) sekä koko juhlan sydän, taiteellinen johtaja pianisti Laura Mikkola.
Nähdään Iitissä kesäkuussa!