TAKEOVER  Paraati / Rytmikorjaamo
EN  FI  SV
0600-1-1616 Puhelinpalvelu ma–ti 9-19, ke-la 9–21, su 11–18
(1,99 € / min. + pvm)
 Osta Tiketin lahjakortti!
Osta viralliset liput ja lahjakortit keikoille, festivaaleille, urheiluun, teatteriin, live streameihin ja muihin tapahtumiin Tiketin verkkokaupasta.
VAROITUS:
Internet Explorer 11 ja sitä vanhemmat versiot eivät ole enää tuettuja. Päivitä selaimesi uudempaa versioon tai käytä jotain toista selainta.

Uutiset

12.9.2024 10:00

Tampere Jazz Happeningissa jazzrunoutta, portugalilaisyhtyeitä ja huippupianisteja

Pyhäinpäivän viikonloppuna 31.10.–3.11.2024 järjestettävä Tampere Jazz Happening esittelee tänä vuonna muun muassa portugalilaista nykyjazzia. Yhteensä Tullikamarin aukion ympäristössä lavalle astelee 25 kokoonpanoa kymmenessä konserttitilaisuudessa.

Tapahtumassa esiintyy kaiken kaikkiaan neljä portugalilaisyhtyettä, joista kolme nähdään heti ensimmäisen festivaalipäivän pääsymaksuttomassa Spotlight on Portugal -tilaisuudessa. Luvassa on monipuolinen avajaisilta, jossa soi niin sähkökitara, saksofoni kuin ihmisäänikin.

Tampere Jazz Happeningin pääkonsertit Pakkahuoneella tarjoilevat laajan kirjon eurooppalaista ja yhdysvaltalaista jazzvirtuositeettia. Perjantain tilaisuus alkaa perinteisesti Suomen arvostetuimman jazzmuusikolle myönnettävän tunnustuksen, Yrjö-palkinnon jaolla. ItävaltalainenDavid Helbock’s Random/Control esittää mm. William Blaken ja Emily Dickinsonin runoihin sävellettyjä kappaleita. Saksofonisti Mats Gustafssonin ja haitaritaiteilija Kimmo Pohjosen yhteisesiintyminen nähdään nyt ensi kertaa Suomessa. Illan huipentaa pitkän linjan yhdysvaltalaisfonisti David Murray uuden kvartettinsa kanssa.

Lauantain päivätilaisuus aloitetaan Duke Ellingtonin musiikilla, jota tulkitsee uusi englantilais-norjalainen trio Daydream pianisti Pat Thomasin johdolla. Kari Ikosen ja Manuel Hermian perustama Orchestra Nazionale della Luna on tunnettu poikkeuksellisesta soundistaan, kantaaottavuudestaan ja kujeilevasta huumoristaan. Japanilaispianisti Aki Takasen kokoamalta AVA Triolta kuullaan maailmanensi-iltaesitys.

Iltatilaisuuden avaava aja monet on uusimpia lenkkejä mustien yhdysvaltalaisten jazzrunoilijoiden pitkässä ketjussa. Hänen ajankohtaiset tekstinsä kietoutuvat mustan vastarinnan, rakkauden ja ehtymättömän ilon etsinnän ympärille. Myös ruotsalaisbasisti Dan Berglundin luotsaama Tonbruket esiintyy ensimmäistä kertaa Suomessa. Illan päättää New Orleansin jazzlegenda Donald Harrison. Hän tuo Tampereelle uudehkon kvartettinsa, jonka ohjelmistossa on sekä bebopin klassikkoja että ”nouveau swingiä”.

Päätöspäivän pääkonsertissa on niin ikään tarjolla sekä Suomen ensiesiintymisiä että Happening-konkareita. Englantilaispianisti Zoe Rahmanin ensimmäistä Suomen konserttia on saatu odottaa pitkään, mutta nyt hän saapuu Tampereelle oktettinsa kanssa. Norjalaisrumpali Gard Nilssen tuo Happeningiin pitkäaikaisimman ja tuotteliaimman kokoonpanonsa Bushman’s Revengen. Tilaisuuden päättää Kahil El’Zabar Ethnic Heritage Ensemble, joka esiintyi jo ensimmäisessä Tampere Jazz Happeningissa 1982 mutta jota ei sen koommin ole festivaalilla nähty.

Telakalle festivaali tuo yhteensä kuusi yhtyettä kahden illan aikana. Perjantai-iltana estradille astelevatAurora Hentunen Quintet, Josefiina Vannesluoma & Mortal Lease ja basisti Kaisa Mäensivun luotsaama Kaisa’s Machine. Lauantaina vuorossa ovat Markus Holkko yhtyeineen, Mikko Hassisen johtama Future Food Factory ja Jaska Lukkarinen Trio.

Viikonlopun myöhäisillat huipentuvat Klubille, jossa kuullaan 24-vuotiasta rumpusensaatiotaRoni Kaspia trioineen sekä jazzista, hiphopista, afrobeatista, latinosta, soulista, reggaesta ja tanssimusiikista ammentavaa seitsenhenkistä Nubiyan Twistiä.

Tampere Jazz Happening päättyy Telakalle ja sunnuntai-illan pääsymaksuttomaan tilaisuuteen, jossa esiintyy portugalilaistrioBode Wilson.

Katso koko ohjelma Tampere Jazzin sivuilta!

Osta lippu

23.2.2026 06:00

Rytmikorjaamo-klubi 20 vuotta! ›


20.2.2026 17:21

Adeona Helsinki Open tuo ammattilaistenniksen Helsinkiin 2.-8.3. ›


20.2.2026 17:15

Lavatanssifestarit elokussa Himoksella! ›


20.2.2026 11:03

Jysärin päiväkohtainen ohjelma julki! 🪩 ›


19.2.2026 14:00

Ruotsalainen melodisen death metallin kärkinimi Arch Enemy erikoiskeikalle suomeen! ›


18.2.2026 12:45

Kaksipäiväinen tatuointitapahtuma Karkkilan Konepajahallissa 🖤 ›


18.2.2026 11:00

Valtimonteatterissa keväällä 2026: NAINEN – Normaali on tylsää ›


18.2.2026 09:00

Tavastialla tanssitaan tasa-arvon puolesta 8.3. ›


17.2.2026 11:30

Ruisrockin ohjelmaan 18 uutta artistia! ›


17.2.2026 09:35

Aito Iskelmä Festivaalin koko ohjelma sekä artistien esiintymispäivät julki! ›


13.2.2026 10:30

Oulun Suomipopin loput artistikiinnitykset ja 3pv ohjelma on nyt julki! ›


13.2.2026 10:00

Raseborg Summerfest 2026 – kesän suuri musiikkijuhla! ›


13.2.2026 10:00

Jyväskylän Suomipop 2026 ohjelma on valmis! ›


13.2.2026 09:20

Tiketin ystävänpäiväkampanja on nyt käynnissä ›


12.2.2026 13:02

Tiketti tuo uuden maksuvaihtoehdon lipunostoon ›


12.2.2026 11:00

Tuska 2026 Ohjelma on nyt valmis! ›


11.2.2026 10:27

Kouvolan Lakritsi Suomen Cup huipentuu – lippukauppa käy kuumana! ›


11.2.2026 10:00

Raseborg Summerfest 2026 – kesän suuri musiikkijuhla! ›


11.2.2026 09:00

Iitin Musiikkijuhlien ohjelmisto on julkaistu ›


9.2.2026 11:30

Kaverin kanssa festareille? 💗 ›


9.2.2026 09:00

Purple Fest Indiemusiikkifestivaali 2026 – Artistikattaus julkaistiin! 💜 ›