VAROITUS:
Internet Explorer 11 ja sitä vanhemmat versiot eivät ole enää tuettuja. Päivitä selaimesi uudempaa versioon tai käytä jotain toista selainta.
0600-1-1616 Puhelinpalvelu ma–ke 9–19, to-la 9-21, su 11-18 (1,99 € / min. + pvm)
Savon railakas ja rakastettu juhannusjuhla Tahko Juhannus julkaisee lisää artisteja kesän 2025 festivaalille. Tahkon maagisessa yöttömässä yössä tulevat esiintymään uuden San Fransisco Boy (ft. Hooja) kappaleensa juuri julkaissut Käärijä, 2080-luvulla ja Että mitähän vittua -hiteistään tuttu SANNI, kitaravetoisia popkappaleita esittävä Jaakko Kulta, viime vuonna uusimman Tähtisumua -albuminsa julkaissut rap-artisti Etta sekä juuri uuden Ehkä Se Siit -kappaleensa julkaissut poptähti Isac Elliot. Tahko Juhannuksessa esiintyvät myös Taulut ft. costi -läpimurtohitistään tuttu Hugo, hiphop-, r&b ja kantrimuusikko STIG, pitkän linjan räppäri Petri Nygård sekä Uus Bitch -hitistään tuttu poptähti OLGA.
Uusista esiintyjäjulkaisuista torstaina esiintyvät Etta ja Jaakko Kulta, perjantaina Käärijä, SANNI, Stig ja Hugo sekä lauantaina Isac Elliot, Petri Nygård ja OLGA.
Jo aiemmin Tahko Juhannukseen on julkaistu Suomen suosituimpiin räpryhmiin kuuluva Gasellit, Suomen kuunnelluimpiin artisteihin kuuluva Mirella, räpin, r&b:n ja popin välimaastossa liikkuva sydäntenmurskaaja Lauri Haav sekä yleisöä kaikilla keikoillaan pohjattomasti villitsevä Sexmane. Aiemmin festivaalille on julkaistu myös loppuvuodesta 2024 Näihin hommiin ei synnytä -viraalihitin julkaissut Portion Boys, viimeistä kesää festarilavoilla kiertävä ABREU, Suomen muotoisen pilven alle yhteislauluja virittelevä Arttu Wiskari sekä tuore UMK-voittaja, Suomea euroviisuissa tänä keväänä edustava Erika Vikman. Heistä torstaina esiintyvät Gasellit, Sexmane ja Abreu, perjantaina Portion Boys ja Erika Vikman sekä lauantaina Lauri Haav, Mirella ja Arttu Wiskari.
Tahko Juhannuksen festivaalipäällikkö Allu Koskinen odottaa tulevan kesän festivaalia innoissaan:
”Tahko Juhannus on vakiintunut jo monen juhannusperinteeksi, kun yöttömässä yössä yhdistyvät niin ensiluokkainen artistiohjelma, riehakas after ski-tunnelma sekä kesäyön romantiikka. Festivaalia ei suotta kutsuta rakkauden juhannukseksi, sillä ilmassa on taikaa”, maalailee Koskinen.
ESIINTYJÄT
TORSTAI 19.6: Gasellit, Sexmane, ABREU, Etta, Jaakko Kulta
PERJANTAI 20.6: Portion Boys, Käärijä, SANNI, Erika Vikman, STIG, Hugo
Lauantai 21.6: Lauri Haav, Mirella, Arttu Wiskari, Isac Elliot, Petri Nygård, OLGA