VAROITUS:
Internet Explorer 11 ja sitä vanhemmat versiot eivät ole enää tuettuja. Päivitä selaimesi uudempaa versioon tai käytä jotain toista selainta.
0600-1-1616 Puhelinpalvelu ma–ti 9–19, ke-la 9-21, su 11-18 (1,99 € / min. + pvm)
Turku Jazz Orchestra saa vieraakseen suomalaisen kitarismin legendan Peter Lerchen, kun 4. huhtikuuta sukelletaan Lerchen arvostetun Peshawar Diary -albumin maailmaan. Vuonna 2002 julkaistu levy ammentaa inspiraationsa Lerchen omakohtaisista kokemuksista Luoteis-Pakistanissa, jossa hän varttui nuoruusvuosinaan ja rakastui kitaraan. Tämän aikakauden äänimaisemat – Pakistanin popmusiikki, islamilaiset rukouskutsut sekä amerikkalaisen koulun gospeljazz – ovat painuneet syvälle Lerchen mieleen ja heräävät henkiin hänen soitossaan.
Peter Lerchen mittava ura ulottuu viiden vuosikymmenen ajalle ja sisältää yhteistyötä monien suomalaisten huippumuusikoiden, kuten Pekka Pohjolan, Pave Maijasen ja Olli Ahvenlahden kanssa. Vesa-Matti Loirin yhtyeenjohtajana, sovittajana ja tuottajana Lerche toimi vuosina 1993–2022. Hänet tunnetaan monipuolisena muusikkona, joka tuo persoonallisen sävynsä niin studioon kuin keikkalavoille. Perjantaina Sigyn-salissa kuultavassa konsertissa yhdistyvät Lerchen syvä tietämys Intian musiikkiperinteestä, sähkökitaran kiehtovat nyanssit sekä värikäs big band -sointi. Luvassa on ainutlaatuinen ilta, jossa fuusioituvat länsimainen jazz, intialainen melodisuus ja Lerchen elämäntarinan sävyt! Musiikin on sovittanut TJO:n taiteellinen johtaja Mikko Hassinen.