
30.7.–31.7.2027 jo kuudetta kertaa ilmiintyvän festivaalin ohjelmisto koostuu jälleen parhaista ajankohtaisista esiintyjistä ja jytärockbändeistä ja Jytäkesä Go-Go tarjoaakin kävijöilleen merkittävän näyteikkunan kotimaiseen ja ulkomaiseen indie- ja vaihtoehtomusiikkiin. Erilaisten artistien lisäksi yksi tapahtuman suurimmista vetonauloista on vuosien varrella paljon kiitosta kerännyt viihtyisä tunnelma, jonka pääarkkitehteina toimivat rento festivaaliyleisö sekä toimiva ja eläväinen tapahtuma-alue.
Tällä kertaa tapahtuma tarjoilee vierailleen todellista erikoisherkkua, sillä kotimaisena pääsiintyjänä nähdään suomenkielisen rockin legendaarisiin nimiin lukeutuva Tehosekoitin. Lahdessa vuonna 1991 perustettu yhtye keikkaili alun perin vuoteen 2004 asti, kunnes lopetti toimintansa julkaistuaan viisi pitkäsoittoa. Sen jälkeen bändi on tehnyt kaksi lyhyttä paluuta vuosina 2009 ja 2022. Yhtyeen tunnetuimpia kappaleita ovat muun muassa Maailma on sun, Valonkantaja, Kaikki nuoret tyypit, Hetken tie on kevyt ja C’mon Baby Yeah. Ikonisten biisien lisäksi Tehosekoitin muistetaan ennen kaikkea loistavana livebändinä.
Tehosekoittimen lisäksi Jytäkesä Go-Go 2027 tarjoilee tuttuun tapaan noin 30 esiintyjän hulvattoman kokonaisuuden, joka pitää sisällään punkia, rockia, indie-rockia, garage-rockia, psykedeelistä rockia, instrumentaalimusiikkia ja tällä kertaa jopa black metallia.
Viimevuotiseen tapaan kattauksessa nähdään jälleen myös skandinaavista rock-väriä, jota edustavat tanskalais-brasilialainen garagerock-duo The Courettes sekä norjalainen The Good The Bad and The Zugly, jonka ilkikurisessa punkrockissa hardcore-energia, tarttuvat rock’n’roll-riffit ja kyynisen musta huumori törmäävät toisiinsa. Ensimmäisten julkaisujen listaa täydentävät vielä kotimaisen indierockin ehdottomiin kärkinimiin lukeutuva Antti Autio, psykedeelistä rockia ja hypnoottista tunnelmaa yhdistelevä Death Hawks, soolokitaristi Jenni Kinnusen luotsaama elokuvallinen instrumentaaliyhtye Tinyhawk & Bizzarro, Iiris Tuonosen sooloprojektista nelihenkiseksi indie-yhtyeeksi vuoden 2026 Voi ei! -albumin myötä kasvanut Joku Iiris, 20-vuotisjuhliaan viettävä synkän blues-punkin voimakaksikko Black Magic Six sekä eeppinen Havukruunu, jonka musiikissa suuret sankarilliset melodiat kohtaavat muinaisuuden ja metsien pimeyden.
Lisää esiintyjiä julkaistaan loppuvuodesta 2026.
Festivaalin ikäraja on 18 vuotta.
Liput vaihdetaan rannekkeeseen.
Alueella on pyörätuolikorokkeet isoimpien lavojen luona. Avustaja pääsee lipun ostaneen avustettavan mukana veloituksetta.
Esteettömyys:
Avustaja pääsee tapahtumaan ilmaiseksi avustettavan kanssa samalla lipulla: kyllä
Tapahtumaan on esteetön pääsy pyörätuolilla: kyllä (Tiivistämön sisäänkäynti on katutasoa korkeammalla ja sinne vie leveä betoninen ramppi.)
Tapahtumapaikalla on esteetön WC: kyllä
Tapahtumassa on pyörätuolikoroke: kyllä (kaikilla ulkolavoilla)
Tapahtumapaikalla on mahdollisuus induktiosilmukan käyttöön: ei
Pyörätuolia käyttävää tai erityistä avustusta tarvitsevaa asiakasta pyydetään olemaan etukäteen yhteydessä sujuvan sisäänpääsyn varmistamiseksi: ei
Tapahtumassa on pyörätuolikoroke: kyllä (kaikilla ulkolavoilla)
Lisätietoa esteettömyydestä www.jytakesagogo.com/info/