
Kauko Röyhkä on pitkän linjan kirjailija ja rockmuusikko, joka on vuodesta 1980 lähtien ärsyttänyt, järkyttänyt ja ihastuttanut Suomen kansaa lauluillaan ja romaaneillaan. Röyhkän esikoisalbumi Steppaillen (1980) on kiistaton suomalaisen rockin klassikko, ja hänen romaaninsa Kaksi aurinkoa oli Finlandia-palkintoehdokkaana vuonna 1996. Röyhkä on ansioitunut myös elokuvakäsikirjoitusten, tv-draaman, kolumnien ja levyarvostelujen kirjoittajana, ja hänelle on myönnetty sekä Suomi-palkinto (1995) että valtion taidepalkinto (2009).
Tämä monipuolinen ja kompromissiton lahjakkuus ei osoita hyytymisen merkkejä. Kotkan legendaarisen Ravintola Kairon intimeissä puitteissa nähtävällä soolokeikalla Röyhkä riisuu kappaleensa riisuttuun ja riipivän aitoon muotoon. Soolona esiintyvän taiteilijan vahva läsnäolo, karismaattinen tulkinta ja ikoninen biisikatalogi pääsevät oikeuksiinsa tavalla, joka jättää kuulijaan lähtemättömän jäljen.
Tule kokemaan syvällinen ja intensiivinen ilta suomalaisen vaihtoehtokulttuurin kulmakiven seurassa Kairon historiallisessa miljöössä!
Accessibility
There is step-free access to the event
Event has accessible routes
Event has accessible toilet
The customer's assistant has free access
Assistive devices are not available for loan at the event
There is no accessible viewing platform with a ramp at the event
The event offers access to a hearing loop and a coverage map
The toilet pass is accepted at the event
Basic ticket price: 30,00 €
Sales closes at 15.1.2027 22:00.