EN  FI  SV
0600-1-1616 Puhelinpalvelu ma–ke 9–19, to-la 9-21, su 11-18 (1,99 € / min. + pvm)
Osta viralliset liput ja lahjakortit keikoille, festivaaleille, urheiluun, teatteriin, live streameihin ja muihin tapahtumiin Tiketin verkkokaupasta.
VAROITUS:
Internet Explorer 11 ja sitä vanhemmat versiot eivät ole enää tuettuja. Päivitä selaimesi uudempaa versioon tai käytä jotain toista selainta.

La 3.5.2025  /  Suisto-klubi  /  Hämeenlinna

Tango del Norte "Matkalla Buenos Airesiin"

Tango del Norte

Suomalaiskokoonpano Tango del norte on kansainvälisissä kilpailuissa palkittu timanttinen tangoyhtye, jonka taival alkoi vuonna 2011 Astor Piazzollan musiikin parissa. Vuosikymmenen ajan yhtyeen soittajat ovat hakeneet tango-oppia Argentiinan parhailta muusikoilta. Tämän tuloksena on hioutunut sointi, joka saa aikaan yleisössä ihailua ja kehuja konsertista toiseen.

Tango del norte on soittanut yli 300 konserttia ympäri Suomea, ja esiintynyt lisäksi tangofestivaaleilla Espanjassa, Puolassa ja Ruotsissa. Vuonna 2021 Tango del norte sai 2. palkinnon Astor Piazzollan 100-vuotisjuhlavuoden kunniaksi järjestetyssä kansainvälisessä "Astor Piazzolla - Città di Trani 2021" kilpailussa Italiassa. Vuonna 2018 yhtyeen bandoneonisti Sami Pirttilahti voitti kansainvälisen ”Che Bandoneon”-kilpailun Yhdysvalloissa.

Vuosien varrella Tango del norte on työskennellyt useiden kotimaisten ja ulkomaisten tangon huippumuusikoiden ja laulusolistien kanssa. Vuonna 2016 Tango del norte julkaisi CD-levyn "Raíces de pasión" yhdessä argentiinalaislaulaja Romina Biancon kanssa ja vuonna 2018 julkaistiin hyviä arvosteluja kerännyt duolevy "Solos & Duos". Tällä vuoden 2025 kiertueella julkaistaan yhtyeen kolmas albumi.

Tango del norte on yhtye, joka lumoaa soitollaan ja ottaa yleisönsä huumorillaan.

Konsertti on väliajaton, noin tunnin kestoinen kokonaisuus, joka rakentuu argentiinalaisen tangomusiikin ympärille. Ohjelmassa on sekä Astor Piazzollan musiikkia että perinteisempää argentiinalaista ja suomalaistakin tangomusiikkia ja eteläamerikkalaista folk-musiikkia.

Konsertissa esiintyy:

Tango del norte
Sami Pirttilahti
, bandoneon
Ville Westergård
, piano

www.suisto.fi


Ikäraja: K-18
Aika: klo 21:00
Suisto avoinna klo 16-02

Showtime 21:00
Suisto avoinna klo 16-02

Lippu sisältää eteispalvelumaksun.

Myynti loppuu 3.5.2025 20:00.