EN  FI
0600-1-1616 Telefontjänst mån–lör 9–21, sön 11–19 (1,78 € / min. + lsa)
Köp dina officiella biljetter till konserter, festivaler, sportevenemang, teater och live stream från Tiketti.
OBS:
Internet Explorer 11 och äldre versioner är inte längre stödda. Uppdatera din browser till en nyare version eller använd en annan browser.

To 4. - Sö 7.11.2021  /  Flera platser  /  Flera städer

Tampere Jazz Happening 2021

Tampere Jazz Happening 2021 Biljetter

TAMPERE JAZZ HAPPENING 4.‒7.11.2021

TORSDAG 4.11.

KLUBI 'SPOTLIGHT ON BELGIUM' (gratis)
19.00 Echoes of Zoo (BE): Nathan Daems, sax ‒ Bart Vervaeck, g ‒ Lieven Van Pée, b ‒ Falk Schrauwen, dr
20.00 Dans Dans (BE): Bert Dockx, g, cassette player ‒ Frederic Lyenn Jacques, b, keyb, el ‒ Steven Cassiers, dr, perc, el
21.00 Esinam (BE): Esinam Dogbatse, voc, fl, perc, keyb, el ‒ Pablo Casella. g ‒ Axel Gilain, b, moog ‒ Martin Méreau, dr, vib


FREDAG 5.11.

PAKKAHUONE
19.00 YRJÖ award of Jazz Finland, and a performance of the winner
20.00 Linda Fredriksson Juniper (FI): Linda Fredriksson, sax ‒ Tuomo Prättälä, keyb ‒ Mikael Saastamoinen, b ‒ Olavi Louhivuori, dr
21.30 Pepe Willberg & Jukka Eskola Statement (FI): Pepe Willberg, voc ‒ Mikael Myrskog, p ‒ Jukka Eskola, tr, voc ‒ Aleksi Ahoniemi, sax, fl, g, voc ‒ Pope Puolitaival, sax, fl, voc ‒ Eero Seppä, b ‒ Jaska Lukkarinen, dr
23.30 Natacha Atlas (EG/GB): Natacha Atlas, voc ‒ Alcyona Mick, p ‒ Hayden Powell, tr ‒ Samy Bishai, vl, vla ‒ Andy Hamill, b ‒ Laurie Lowe, dr

KLUBI
00.00 Habib Koité & Bamada: Habib Koité, voc, g - Abdoul Wahab Berhé, b, kamalé n’goni, voc - Charly Coulibaly, keyb, voc - Issa Koné, g, banjo, voc - Mahamadou Koné, perc - Mama Koné, dr, voc
(Obs! Showtime 6.11. kl. 01:00)

TELAKKA
21.00 Jorma Tapio & Kaski (FI): Jorma Tapio, asax, tsax, fl, bfl, kantele, voc ‒ Eero Tikkanen, b, vl, jew's harp, voc ‒ Janne Tuomi, dr, perc, kantele
22.30 Tomi Nikku 5tet (FI): Tomi Nikku, tp ‒ Max Zenger, asax, bcl ‒ Ilkka Uksila, vib ‒ Vesa Ojaniemi, b ‒ Jonatan Sarikoski, dr
00.00 Dub Vallila (FI): Toni Puskala, dr ‒ Tommi Ranta, b ‒ Samuel Abaijón, keyb ‒ Juho Virtanen, g ‒ Mamba Assefa, perc ‒ William Suvanne, sax, fl ‒ Jussi Vuorinen, tb ‒ Mikko Gunu Karjalainen, tr


LÖRDAG 6.11.

PAKKAHUONE
14.00 Yazz Ahmed (GB/BAH): Yazz Ahmed, tr ‒ Ralph Wyld, vib ‒ Dave Mannington, b ‒ Martin France, dr
15.45 Roberto Ottaviano – Eternal Love Quintet (IT/GB): Roberto Ottaviano, sax ‒ Marco Colonna, cl ‒ Alexander Hawkins, p ‒ Giovanni Maier, b ‒ Zeno De Rossi, dr
17.30 New Brasilian Funk (NOR/BR): Frode Gjerstad, asax ‒ Negro Leo, g ‒ Paulinho Bicolor, cuíca ‒ Felipe Zenicola, b ‒ Paal Nilssen-Love, dr, perc

PAKKAHUONE
20.00 Magic Spirit Quartet (SE/DK/MA): Majid Bekkas, guembri, oud, voc ‒ Goran Kajfeš, tr ‒ Jesper Nordenström, keyb ‒ Stefan Pasborg, dr
21.45 Sylvie Courvoisier Trio (US): Sylvie Courvoisier, p ‒ Drew Gress, b ‒ Kenny Wollesen, dr
23.30 Lakecia Benjamin (US): Lakecia Benjamin, sax ‒ Zaccai Curtis, p ‒ Lonnie Plaxico, b ‒ EJ Strickland, dr

TELAKKA
21.00 Sonic Decode: Esa Pietilä, sax ‒ Raoul Björkenheim, g ‒ Janne Tuomi, dr, perc
22.30 Iro Haarla & Electric Ensemble: Iro Haarla, keyb ‒ Sami Sippola, sax ‒ Jukka Orma, g ‒ Ulf Krokfors, b ‒ Aniida Vesala, dr, perc
00.00 Reignition (FI/IT/US/CL): Kasperi Sarikoski, tb ‒ Jouni Järvelä, sax ‒ Christian Li, p ‒ Simón Willson, b ‒ Francesco Ciniglio, dr


SÖNDAG 7.11.

PAKKAHUONE
14.00 Alexander Hawkins (GB): Alexander Hawkins, p
15.45 Shalosh & Daniel Zamir (IL): Daniel Zamir, sax, voc ‒ Gadi Stern, p ‒ David Michaeli, b ‒ Matan Assayag, dr
17.30 John Scofield & Dave Holland (US/GB): John Scofield, g ‒ Dave Holland, b

TELAKKA, free entry
21.00 De Beren Gieren (BE): Fulco Ottervanger, p, effects, synths ‒ Lieven Van Pée, b ‒ Simon Segers, dr, effect

www.tamperejazz.fi


Ifall det är evenemang- eller restaurangbegränsningar i kraft under evenemanget, kan det frågas efter coronaintyg vid evenemanget. Se mer om våra leveransvillkor: https://www.tiketti.fi/sv/info/leveransvillkor