EN  FI
Följ:
0600-1-1616 Telefontjänst mån–sön 9–21 (1,78 € / min. + lsa)

MinTiketti

Gör uppköp snabbare, få information om evenemang du gillar och se din orderhistorik

Logga in eller Registrera eller Glömt lösenordet?





OBS:
Du använder tydligen Safari och privat browser Tyvärr fungerar inte vår sida korrekt med privat browser. Vänligen avlägsna bruket av privat webbläsning eller använd en annan browser.

Fr 1. - Sö 3.11.2019  /  Flera platser  /  Flera städer

Tampere Jazz Happening 2019

Tampere Jazz Happening 2019 Biljetter

Laddar…

TAMPERE JAZZ HAPPENING 31.10.-3.11.2019

PASS

Festivalpass 160/105 € (Inkl. inträde till alla konserter i Pakkahuone, Klubi och Telakka, enligt kapacitetsgränserna för diverse lokal.)

Pakkahuone-pass 110/75 €
(Inkl. inträde till alla konserter i Pakkahuone.)

Lördagspass 95/60 €
(Inkl. inträde till alla lördagens konserter i Pakkahuone, Klubi och Telakka.)

Minipass 75/45 €
(Inkl. inträde till alla konserter i Klubi och Telakka.)

Klubi-biljett Fre-Lö 40/30 €
(Inkl. inträde till konserter i Klubi fre-lö.)


TORSDAG 31.10.


Klubi. Dörrar kl. 18:00. Gratis inträde!
"Spotlight on France"

19:00 Three Days of Forest (FRA)
Angela Flahault - voc, Séverine Morfin - vla, Florian Satche - dr

House of Echo (FRA)

Enzo Carniel - pno, Marc Antoine Perrio - g, Ariel Tessier - dr, Simon Tailleu - db

Melusine (FRA)
Anthony Caillet - euphonium, Stan Delannoy - dr, perc, Christophe Girard - acc, composition, William Rollin - g, Simon Tailleu - db

 

FREDAG 1.11.


Pakkahuone. 18+. Dörrar kl. 18:00. Biljetter 55/45 €.

19:00 Jazz Finland: Yrjö Award ceremony

20:00 Joëlle Léandre Tentet (FRA/ITA/USA)
Joëlle Léandre - db, composition, dir, Jean-Brice Godet - cl, Alexandra Grimal - sax, Jean-Luc Cappozzo - tr, Christiane Bopp - tb, Sylvia Tarozzi - vl, Séverine Morfin - vla, Deborah Walker - vcl, Guillaume Aknine - g, Florian Satche - marimba, xyl, dr, perc

21:45 Susanna & The Brotherhood of Our Lady (NOR)
Susanna - voc, pno, electronics, effects, Stina Moltu - g, voc, Ida Løvli Hidle - acc, Natali Garner - voc, perc, effects, Ina Sagstuen - voc, effects, synth

23:30 Cross Currents Trio feat. Dave Holland, Zakir Hussain, Chris Potter  (UK/IND)
Dave Holland - db, Zakir Hussain - tbl, Chris Potter - sax

 

Telakka. 18+. Dörrar kl. 20:00. Biljetter 30/25 €.

21:00 Jussi Lehtonen Quartet (FIN/EST)
Jussi Lehtonen - dr, Joonatan Rautio - sax, Holger Marjamaa - pno, Heikko Remmel - db

22:30 Superposition (FIN)
Olavi Louhivuori - dr, Adele Sauros - sax, Linda Fredriksson - sax, Mikael Saastamoinen - db

00:00 Manuel Dunkel Quartet (FIN)
Manuel Dunkel - tsax, Alexi Tuomarila - pno, Eero Seppä - b, Jaska Lukkarinen - dr

 

Klubi. 18+. Dörrar kl. 00:00. Biljetter 25/20 €.

01:00 The Skatalites (JAM/USA)
Doreen Shaffer - voc, Val Douglas - b, Sparrow Thompson - dr, Natty Frenchy - g, Ken Stewart - keyb, Vin Gordon - tb, James Smith - tr, Ray Carless - tsax

 

LÖRDAG 2.11.


Pakkahuone. Ingen åldersgräns (minderåriga endast i sällskap av vuxen).  Dörrar kl. 13:00. Biljetter 35/30 €.

14:00 Hermia / Darrifourcq / Ceccaldi (BEL/FRA)
Manuel Hermia - sax, Sylvain Darrifourcq - dr, Valentin Ceccaldi - vcl

15:45 Mário Costa „OXY PATINA" (PRT/FRA)
Mario Costa - dr, electronics, Benoit Delbecq - pno, synth, electronics, Hugo Carvalhais - db

17:30 Das Kapital (DEU/FRA/DNK)
Daniel Erdmann - tsax, Hasse Poulsen - g, Edward Perraud - dr

Pakkahuone. 18+. Dörrar kl. 19:00. Biljetter 55/45 €.

20:00 Théo  Ceccaldi Freaks (FRA)
Théo Ceccaldi - vl, Matthieu Metzger - sax, Quentin Biardeau - sax, Valentin Ceccaldi - vcl, Giani Caserotto - g, Etienne Zemniak - dr

21:45 Aki Takase Japanic (JPN/DEU/NOR)
Aki Takase - pno, Daniel Erdmann - reeds, DJ Illvibe aka Vincent von Schlippenbach - turntables, sampler, Johannes Fink - db, Dag Magnus Narvesen - dr

23:30 Omar Sosa & Yilian Cañizares (CUB)
Omar Sosa - pno, keyb, Yilian Cañizares - voc, vl, Gustavo Ovalles - dr

 

Telakka. 18+. Dörrar kl. 20:00. Biljetter 30/25 €.

21:00 Aaltonen/McPhee/Krokfors/Laine (FIN/USA)
Juhani Aaltonen - sax, Uffe Krokfors - db, Reiska Laine - dr, Joe McPhee - tr

22:30 Ok:ko (FIN)
Okko Saastamoinen - dr, Jarno Tikka - sax, Toomas Keski-Säntti - pno, Mikael Saastamoinen - db

00:00 Lauri Porra Flyover Ensemble (FIN)
Lauri Porra - b, Aki Rissanen - keyb, Mikko Kosonen - g, Heikki Tuhkanen - tb, Ville Pynssi - dr, Juuso Hannukainen - perc

 

Klubi. 18+. Dörrar kl. 00:00. Biljetter 25/20 €.

01:00 Samuel Blaser Don Cosmic (Tribute to Don Drummond) (CHE/CAN/UK/USA)
Samuel Blaser - tb, Michael Blake - tsax , Soweto Kinch - asax, Alex Wilson - keyb, Alan Weekes - g, Ira Coleman - b , Dion Parson - dr

 

SÖNDAG 3.11.


Pakkahuone. Ingen åldersgräns (minderåriga endast i sällskap av vuxen). Dörrar kl. 13:00. Biljetter 55/45 €.

14:00 Rodrigo Amado This Is Our Language 4tet (PRT/USA)
Rodrigo Amado - tsax, Joe McPhee - pocket tr, sax, Kent Kessler - db, Chris Corsano - dr

15:45 Fred Frith Trio Closer to the Ground (USA/PRT) * 70th birthday tour with special guest Susana Santos Silva
Fred Frith - g, b, voc, Jason Hoopes - b, Jordan Glenn - dr, Susana Santos Silva - tr

17:30 Ambrose Akinmusire Origami Harvest (USA)
Ambrose Akinmusire - tr, Kokayi - voc, Sam Harris - pno, keyb, Justin Brown - dr; Mivos Quartet: Olivia de Prato - vl, Maya Bennardo - vl, Victor Lowrie - vla, Tyler Borden - vcl


Telakka. 18+. Gratis inträde!

21:00 Laura Perrudin Doksha (FRA/CHE)
Laura Perrudin - voc, harp, sampling, Arthur Hnatek - dr, Ronan Courty - db, Thibault Florent - g, Gérald Chevillon - bsax

www.tamperejazz.fi


Dörrförsäljningen på konsertplatserna börjar en timme innan konserten, ifall några biljetter finns kvar.

Festivalpass och Pakkahuone-pass byts till armband vid Pakkahuone i 1.11. kl. 18:00 -->
Lördagspass
byts till armband vid Pakkahuone i 2.11. kl. 13:00 -->
Minipass
byts till armband vid Telakka i 1.11. kl. 20:00 -->