WARNING:
Internet Explorer 11 and older versions are no longer supported. Update your browser to newer version or use some other browser.
0600-1-1616 Call Center Mon–Sat 9-21, Sun 11-18 (1,99 € / min. + lnc)
| Rainbow-yhtyeen jäsenten uusi kokoonpano Over The Rainbow saapuu kolmelle keikalle Suomeen lokakuussa. Yhtye konsertoi Helsingin Kulttuuritalolla keskiviikkna 27.10, seuraavana päivänä Tampereen Pakkahuoneella ja lauantaina 30.10 Oulun Club Teatriassa.
Yhdysvaltalainen Over The Rainbow on laulaja Joe Lynn Turnerin, rumpali Bobby Rondinellin, kosketinsoittaja Paul Morrisin ja basisti Greg Smithin muodostama yhtye. Mukana yhtyeessä on lisäksi alkuperäisen Rainbow-jäsenen, Ritchie Blackmoren poika, kitaristi Jürgen Blackmore. Joe Lynn Turner oli mukana Rainbow-yhtyeessä 1980–1984, Paul Morris 1994–1997, Bobby Rondinelli 1980–1983 ja Greg Smith 1994–1997.
Joe Lynn Turner teki aikoinaan yhteistyötä Ritchie Blackmore niin Rainbow’ssa kuin Deep Purplessa. 1980-luvulla Turner teki puolestaan paljon yhteistyötä kitaristi Yngwie Malmsteenin kanssa. Bobby Rondinelli on paitsi rumpali myös rumpujensoitonopettaja. Hän on myös yksi The Encyclopedia of Double Bass Drumming –kirjan kirjoittajista. Rondinellin vuosien aikaisiin yhteistyökumppaneihin lukeutuvat mm. Black Sabbath, Bonnie Tyler, The Scorpions, Rondinelli ja Aerosmith.
Greg Smith on nähty viime vuosina kiertueella mm. Ted Nugentin kanssa. Lisäksi hän on toiminut taustalaulajana ja basistina mm. Alice Cooperille, Vinnie Moorelle ja Billy Joelille. Jürgen ("J.R.") Blackmore on Ritchie Blackmoren ja tämän saksalaissyntyisen puolison poika. Hän alkoi soittaa kitaraa kymmenvuotiaana. Hänellä on takanaan lukuisia sooloprojekteja ja yhtyeitä, kuten oma The J.R. Blackmore Group.
Ke 27.10. Helsinki, Kulttuuritalo
Liput: alk. 50 €, -S-
To 28.10. Tampere, Pakkahuone, Tullikamari
Liput: alk. 38 €, K-18
La 30.10. Oulu, Club Teatria
Liput: alk. 36 € (ovelta 40 €), K-18
Tiketin
voimassaolevat toimitus- ja palvelumaksut lisätään
lipunhintoihin. Palvelumaksut on luettavissa täältä.