EN  FI  SV
0600-1-1616 Puhelinpalvelu ma–ke 9–19, to-la 9-21, su 11-18 (1,99 € / min. + pvm)
Osta viralliset liput ja lahjakortit keikoille, festivaaleille, urheiluun, teatteriin, live streameihin ja muihin tapahtumiin Tiketin verkkokaupasta.
VAROITUS:
Internet Explorer 11 ja sitä vanhemmat versiot eivät ole enää tuettuja. Päivitä selaimesi uudempaa versioon tai käytä jotain toista selainta.

Ke 25.9.2024  /  Vivamo  /  Lohja

Karri Perälä & Marko Autio: Kaunista klassista -konsertti

Karri Perälä & Marko Autio: Kaunista klassista -konsertti Liput

Vivamon keskiviikkokonserttisarja jatkuu 25.9. klo 19 Kaunista klassista -konsertilla Särkyneen sydämen kirkossa. Konsertissa soittavat alttoviulisti/viulisti Karri Perälä ja pianisti Marko Autio.

Kaksikko on vanhoja opiskelukavereita Sibelius-Akatemiasta ja ovat soittaneet paljon yhdessä duona. Muusikon urat veivät eri teille, mutta nyt 25-vuoden jälkeen heillä on ilo päästä jälleen soittamaan yhdessä.

Kaunista klassista -konsertissa kuullaan Williamsin, Brahmsin ja Schubertin musiikkia.

Arpeggione-sonaatin Schubert sävelsi alun perin kokeelliselle Arpeggione-jousisoittimelle, jossa on kitaran tapaan kielet ja otelaudassa nauhat. Arpeggionella ei ollut soittimena tulevaisuutta, mutta upea sonaatti jäi elämään soitettuna muilla jousisoittimilla ja pianolla. Brahmsin Es-duuri sonaatti pulppuilee lämpimästi ja vaikuttavasti kauniita melodioita. Brahms sävelsi sen alun perin klarinetille, mutta sovitti sen myös alttoviululle. Näiden lisäksi konsertissa Vivamon kirkossa kuullaan Schubertin Impromptu ja Williamsin säveltämä Teema elokuvasta Schindlerin lista.


Ikäraja: Ikärajaton
Aika: klo 19:00

Konsertin kesto noin 75 min., ei väliaikaa.