VAROITUS:
Internet Explorer 11 ja sitä vanhemmat versiot eivät ole enää tuettuja. Päivitä selaimesi uudempaa versioon tai käytä jotain toista selainta.
0600-1-1616 Puhelinpalvelu ma–la 9–21, su 11-19 (1,78 € / min. + pvm)
Meksikolainen Hocico toukokuussa Suomeen!
Elektroa ja industrialia synkkään ja aggressiiviseen tyyliin yhdistelevä Hocico saapuu pitkästä aikaa viihdyttämään suomalaisia.
Meksikolaisduo pistää konerytmin pamputtamaan perjantaina 19. toukokuuta helsinkiläisessä Kuudes Linja -ravintolassa. Tanakan lämmön iltaan antaa tamperelainen, okkultismin ja industrial metal -biitin sisäistänyt King Satan.
Erk Aicrag ja Rasco Agroyam perustivat Hocicon Mexico Cityssä vuonna 1993. Kotikaupunkinsa tummasta ja väkivaltaisesta puolesta inspiraationsa ottava duo on 30 vuoden aikana julkaissut 12 albumia ja nähnyt maailmaa niin festivaaleilla kuin omilla kiertueillaan.
Suomessa ryhmä vieraili ensimmäisen kerran jo vuonna 2002. Viimeksi Hocico lietsoi suomalaiset konekarkeloon vuonna 2018, joten pitkästä aikaa kevät todellakin koittaa tiukan konerytmin täkäläisille ystäville.
Keikka Kuudennella Linjalla on osa vuonna 2022 ilmestyneen HyperViolent-albumin julkaisukiertuetta Euroopassa.
Ovella peritään security fee 3,50 €.
Liput ovelta 25 €, mikäli jäljellä.
Myynti loppuu 19.5.2023 19:00.