Liput ovelta 17 €.
Showtime 21:00
Keikan jälkeen Tavastialla Lauantaidisko klo 23.30 alkaen. Keikkalippu oikeuttaa jäämään diskoon. Diskoon myydään myös lippuja (6 €) ovella mikäli tilaa on.
Herra Ylppö & Ihmiset saapuu Tavastialle juhlistamaan kolmannen levynsä julkaisua. Tammikuun 18. päivä ilmestyvä "Mies ja nainen" -albumi jatkaa kultaa myyneiden "Sata vuotta" - ja "Pojat ei tanssi" -levyjen menestyssaagaa.
"Mies ja Nainen on teemalevy. Levy sisältää lauluja ihmissuhteista, sillä en vieläkään ole keksinyt mitään innostavampaa. Paitsi juhlinta, mutta sekin liittyy ihmissuhteisiin. Olen äärettömän tyytyväinen sävellyksiin. Sanoitukset on samaa paskaa kuin ennenkin. Mitä nyt vuosi vuodelta muuttuu proosallisemmaksi.", Herra Ylppö kertoo.
Tavastian lavalla basson varressa nähdään myös yhtyeen uusin vahvistus, Stonesta ja Suburban Tribestä tuttu Janne Joutsenniemi.
"Me ollaan kitaristi Hamidin kanssa oltu teineinä kuuntelemassa Stonea ja nyt meillä on Stonen keulahahmo meidän basistina. Se on hienoa", Ylppö intoili aiemmin syksyllä YleX:n haastattelussa.